Bogusław Kwiecień

Inwestują, by mieć więcej. Małopolska gmina w ogólnopolskiej czołówce

Wojciech Kała z synem Pawłem często są w nowym parku na Zasolu Wojciech Kała z synem Pawłem często są w nowym parku na Zasolu
Bogusław Kwiecień

W swojej kategorii gmin Zator zajmuje 19 miejsce w Polsce. Wysoko są także Oświęcim i Wieprz. Tak wynika z ogłoszonego właśnie rankingu samorządowego miesięcznika „Wspólnota”.

W Zatorze, Oświęcimiu i Wieprzu w ostatnich latach wydano najwięcej na inwestycje jeśli chodzi o gminy Małopolski zachodniej. Tak wynika z niedawno ogłoszonego rankingu pisma samorządowego „Wspólnota”, które wzięło pod uwagę wydatki gmin w latach 2014 - 2016 na drogi, przychodnie, przedszkola, szkoły, placówki kultury, miejsca rekreacji.

W Zatorze nakłady na inwestycje przekroczyły 1209 zł (w przeliczeniu na jednego mieszkańca), co dało tej gminie także wysokie 19 miejsce w skali kraju.

Największą inwestycją tu była budowa drogi dojazdowej do Strefy Aktywności Gospodarczej Małopolski Zachodniej wraz z budową ronda na przecięciu z drogą krajową 44. To kolejne przedsięwzięcie, które przyciągnęło inwestorów do strefy.

- Na początku, gdy zaciągaliśmy kredyty na te zadania, trzeba było odwagi, ale opłaciło się. W tej chwili dobra współpraca z przedsiębiorcami zaczęła przynosić efekty w postaci podatków, które trafiają do gminy - mówi burmistrz Mariusz Makuch.

Jak dodaje, te wpływy pozwalają z kolei na inwestycje, z których bezpośrednio korzystają mieszkańcy, jak wyposażenie szkół czy modernizacja stacji uzdatniania wody w Graboszycach.

W dalszej części tekstu dowiesz się jak mieszkańcy oceniają miejskie inwestycje oraz gdzie i ile gminy inwestują.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Bogusław Kwiecień

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.