Jak Chełmek z małej wioski stał się częścią wielkiego imperium Tomasza Baty - światowej sławy czeskiego szewca i przemysłowca
Tomasz Bata stworzył w okresie międzywojennym światowej sławy koncern obuwniczy. Znany był z wprowadzenia amerykańskich metod motywowania pracowników i nowinek technologicznych. Stworzył dla swych pracowników nowatorski, jak na ówczesne czasy, program socjalny i edukacyjny. Częścią tego imperium Baty był Chełmek.
Światowej sławy szewc jest przykładem, że marzenia się spełniają, nawet wydawać by się mogło te nierzeczywiste, a wręcz utopijne.
To za sprawą jego wizji nowoczesnego przedsiębiorstwa także i Chełmek z niewielkiej wioski przeobraził się w tętniące życiem miasto. Co dziś z tego zostało w Chełmku? Dobre wspomnienia, kotłownia i kolonia domów mieszkalnych.
Trafny wybór
Tomasz Bata, który najpierw zmienił oblicze miasteczka Zlin na Morawach i wprowadził nowe trendy w ogólnoświatowej branży obuwniczej oraz architektonicznej, urodził się 142 lata temu.
Chełmek wybrał przede wszystkim z uwagi na dogodne warunki komunikacyjne i możliwość znalezienia taniej siły roboczej. Na początku 1932 r. ruszyła tu produkcja różnych gatunków obuwia gumowego, tekstylno-gumowego i skórzanego.
Czytaj więcej i dowiedz się:
- jak rozwijała się firma Baty?
- kiedy skończyła się dobra passa przedsiębiorcy?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień