Jak Chełmek z małej wioski stał się częścią wielkiego imperium Tomasza Baty - światowej sławy czeskiego szewca i przemysłowca

Czytaj dalej
Fot. Fot. Małgorzata Klima
Monika Pawłowska

Jak Chełmek z małej wioski stał się częścią wielkiego imperium Tomasza Baty - światowej sławy czeskiego szewca i przemysłowca

Monika Pawłowska

Tomasz Bata stworzył w okresie międzywojennym światowej sławy koncern obuwniczy. Znany był z wprowadzenia amerykańskich metod motywowania pracowników i nowinek technologicznych. Stworzył dla swych pracowników nowatorski, jak na ówczesne czasy, program socjalny i edukacyjny. Częścią tego imperium Baty był Chełmek.

Światowej sławy szewc jest przykładem, że marzenia się spełniają, nawet wydawać by się mogło te nierzeczywiste, a wręcz utopijne.
To za sprawą jego wizji nowoczesnego przedsiębiorstwa także i Chełmek z niewielkiej wioski przeobraził się w tętniące życiem miasto. Co dziś z tego zostało w Chełmku? Dobre wspomnienia, kotłownia i kolonia domów mieszkalnych.

Trafny wybór

Tomasz Bata, który najpierw zmienił oblicze miasteczka Zlin na Morawach i wprowadził nowe trendy w ogólnoświatowej branży obuwniczej oraz architektonicznej, urodził się 142 lata temu.

Chełmek wybrał przede wszystkim z uwagi na dogodne warunki komunikacyjne i możliwość znalezienia taniej siły roboczej. Na początku 1932 r. ruszyła tu produkcja różnych gatunków obuwia gumowego, tekstylno-gumowego i skórzanego.

Czytaj więcej i dowiedz się:

 • jak rozwijała się firma Baty?
 • kiedy skończyła się dobra passa przedsiębiorcy?
Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Monika Pawłowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.