Jak inwestować, to w eko-edukację!

Czytaj dalej
Paulina Szymczewska

Jak inwestować, to w eko-edukację!

Paulina Szymczewska

Powiat wielicki, choć niewielki w porównaniu z innymi, dynamicznie się rozwija. To tutaj – w Niepołomicach – mieści się największa w Małopolsce i trzecia w kraju strefa przemysłowa. To tu są również wpisane na światową listę UNESCO zabytki, kompleksy leśne, miejsca widokowe i tereny rekreacyjne. – Nasz powiat odwiedza rocznie około półtora miliona turystów. Jest to również atrakcyjne miejsce do zamieszkania i inwestycji – podkreśla wicestarosta wielicki Łukasz Sadkiewicz.

Ten rozwój nie byłby możliwy bez jednoczesnej dbałości o środowisko. Powiat wielicki – jak podkreślają jego włodarze – jest liderem w zakresie edukacji ekologicznej: inwestuje w infrastrukturę edukacyjną i prowadzi proekologiczne projekty. Jeden z nich został nagrodzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie – w tegorocznej edycji konkursu ekoLIDERZY. Powiat wyróżniono za całokształt działań w zakresie ochrony środowiska.

Nagrodzony projekt dotyczył termomodernizacji budynku Zespołu Szkół w Gdowie, połączonej z innymi pracami budowlanymi oraz zagospodarowaniem terenu. Inwestycja była kontynuacją zrealizowanego w 2014 roku całościowego remontu hali sportowej wraz z dociepleniem. – Naszym podstawowym celem była pełna rewitalizacja obiektów użyteczności publicznej w Gdowie, w których siedzibę ma szkoła średnia – informuje rzecznik powiatu wielickiego Bogdan Pasek. Dodaje, że inwestycja pochłonęła w ciągu dwóch lat ponad 2,1 mln zł, w tym środki z pożyczki i dotacji WFOŚiGW w Krakowie.

Docieplenie ponad 970 mkw. ścian i 356 mkw. stropów oraz wymiana zewnętrznej stolarki drzwiowej przyniosły oczekiwany efekt: zapotrzebowanie na energię cieplną zmniejszyło się o blisko 31 GJ na rok, a co za tym idzie – koszty użytkowania budynku znacząco spadły. Uczniowie Zespołu Szkół w Gdowie mogą teraz korzystać z obiektu spełniającego standardy nowoczesnej edukacji, przyjaznego i estetycznego.

Termomodernizacja to jednak nie wszystko. Zwieńczeniem inwestycji było kompleksowe zagospodarowanie terenów zielonych wokół szkoły, które również dofinansował WFOŚiGW w Krakowie. Nasadzono ponad 450 roślin, a powierzchnia urządzonych terenów zielonych to blisko 1,3 tys. mkw.

Warto również wspomnieć, że Zespół Szkół w Gdowie nie jest jedyną placówką, w której wprowadzono proekologiczne rozwiązania. Modelowym przykładem pozostaje tu Kampus Wielicki – jeden z najnowocześniejszych obiektów edukacyjnych w Małopolsce. Ma w nim swą siedzibę Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby (dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem), a także Powiatowe Centrum Doskonalenia Zawodowego i Ustawicznego przygotowujące młodzież do podjęcia pracy w kilkunastu zawodach. To miejsce nauki dla ok. 1200 uczniów i pracy dla 160 nauczycieli. Pełni również funkcję centrum konferencyjnego, kulturalnego i sportowego. Organizowane są w nim spotkania, prezentacje artystyczne i widowiska sportowe, wykraczające poza typowo edukacyjny charakter obiektu. Działa przez siedem dni w tygodniu, od wczesnego ranka do późna w nocy.

W Kampusie Wielickim zrealizowano m.in. dwa proekologiczne projekty. Pierwszy to „Zielona Energia – instalacje fotowoltaiczne w ZSZ i ZS im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce”. Dzięki niemu udało się skutecznie obniżyć ilość energii elektrycznej pobieranej z konwencjonalnych źródeł. Co ciekawe, produkcja fotowoltaiki zapewnia w całości prąd przez pięć miesięcy w roku dla pięciu pracowni komputerowych, w których znajduje się ponad 120 stanowisk.

Drugi z projektów to „Instalacje proekologiczne w budynku ZSZ oraz ZS im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce”. W jego ramach zainstalowano zestaw kolektorów słonecznych, które znacznie ograniczyły konieczność przygotowywania centralnej wody użytkowej w tradycyjny sposób, a także pompę ciepła (z zasilającymi ją 12 studniami głębinowymi), która wspomaga ogrzewanie i chłodzenie budynku. – Solary i pompy ciepła zapewniają 20 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię cieplną w kampusie – podaje Bogdan Pasek.

Łukasz Sadkiewicz, wicestarosta wielicki:

Realizacja zadania, zgłoszonego przez powiat wielicki do konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, jest przykładem efektywnego wykorzystywania środków publicznych i łączenia różnych rodzajów wsparcia oferowanych przez WFOŚiGW w Krakowie jednostkom samorządu terytorialnego, w tym przypadku pożyczki i dotacji. Może być także doskonałym wzorem dla innych samorządów – systematycznego i kompleksowego podejścia do zamierzeń inwestycyjnych, bowiem nie skupiło się ono wyłącznie na modernizacji obiektów kubaturowych. Estetycznie urządzone tereny zielone i ogrodzenie obiektu dopełniają nowoczesny wizerunek obiektu i istotnie wpływają na jego postrzeganie. Realizacja w jednym roku wszystkich zadań nie byłaby możliwa ze względów praktycznych i wyłącznie dwumiesięcznego okresu możliwego wyłączenia obiektu z użytkowania. Etapowanie zadania ułatwiło skorzystanie z preferencyjnych możliwości finansowania części termomodernizacyjnej przez WFOŚiGW w Krakowie oraz było niezbędne z punktu widzenia funkcji obiektu. Dzięki pozyskanym środkom udało się zrealizować ważną dla powiatu inwestycję w Gdowie. Obiekt dorównuje standardem innym tego typu placówkom oświatowym w powiecie wielickim.

Projekt „Termomodernizacja budynku Zespołu Szkół w Gdowie”
* Koszt projektu: 806 068,26 zł
* Dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie: 218 955,00 zł (pożyczka)

Projekt „Urządzenie terenów zielonych przy Zespole Szkół w Gdowie”
* Koszt projektu: 43 141,68 zł
* Dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie: 5 396,00 zł

Projekt „Ekologiczne harce”
* Koszt projektu: 20 860,00 zł
* Dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie: 16 240,00 zł

Paulina Szymczewska

Swoje pierwsze kroki w dziennikarskim fachu stawiałam stawiałam w redakcji „Dziennika Polskiego” jako reporter Działu Miejskiego – był to 2002 rok. Później zaczęłam również pełnić obowiązki redaktora prowadzącego Kronikę Krakowską DP. Obecnie jestem dziennikarzem i redaktorem w Dziale Projektów Specjalnych.


Wśród kilku tysięcy artykułów, jakie napisałam przez ponad 20 lat swojej pracy jako dziennikarz, są teksty o bardzo różnej tematyce. Nie ma chyba takiej dziedziny, o której bym nigdy nie pisała. Najbliższa jest mi jednak tematyka związana z ekologią. Interesuje mnie głównie problematyka dotycząca zanieczyszczenia powietrza i sposobów poprawy jego jakości, a także gospodarka odpadami, segregacja śmieci, recykling itp.


Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”. Jeszcze łatwiej sięgnąć po dotacje


Ekologiczne wyzwania, przed jakimi stoi Kraków


Oto małopolscy liderzy w wymianie kopciuchów


Samorządowcy dostali narzędzie, dzięki któremu mogą lepiej edukować mieszkańców o zmianach klimatu


Zmiany klimatu to nasze dzieło. Najwyższy czas na zmianę nawyków


Naukowcy znaleźli zieloną metodę na brudną wodę z myjni samochodowych


Najnowsze podsumowanie programu Czyste Powietrze


Znów można składać wnioski z programu Stop Smog


 


W swojej dziennikarskiej i redaktorskiej pracy zajmuję się również tematyką związaną z edukacją – przede wszystkim szkolnictwem wyższym.


10 polskich uczelni w prestiżowym rankingu szanghajskim


Od października studenci mają wrócić na uczelnie, będzie też prowadzona nauka zdalnaale nadal


Trwa zimowa rekrutacja na studia. Sprawdź ofertę małopolskich uczelni


Coraz chętniej uczymy się języków azjatyckich

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.