Jak inwestować, to w eko-edukację!

Czytaj dalej
Paulina Szymczewska

Jak inwestować, to w eko-edukację!

Paulina Szymczewska

Powiat wielicki, choć niewielki w porównaniu z innymi, dynamicznie się rozwija. To tutaj – w Niepołomicach – mieści się największa w Małopolsce i trzecia w kraju strefa przemysłowa. To tu są również wpisane na światową listę UNESCO zabytki, kompleksy leśne, miejsca widokowe i tereny rekreacyjne. – Nasz powiat odwiedza rocznie około półtora miliona turystów. Jest to również atrakcyjne miejsce do zamieszkania i inwestycji – podkreśla wicestarosta wielicki Łukasz Sadkiewicz.

Ten rozwój nie byłby możliwy bez jednoczesnej dbałości o środowisko. Powiat wielicki – jak podkreślają jego włodarze – jest liderem w zakresie edukacji ekologicznej: inwestuje w infrastrukturę edukacyjną i prowadzi proekologiczne projekty. Jeden z nich został nagrodzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie – w tegorocznej edycji konkursu ekoLIDERZY. Powiat wyróżniono za całokształt działań w zakresie ochrony środowiska.

Nagrodzony projekt dotyczył termomodernizacji budynku Zespołu Szkół w Gdowie, połączonej z innymi pracami budowlanymi oraz zagospodarowaniem terenu. Inwestycja była kontynuacją zrealizowanego w 2014 roku całościowego remontu hali sportowej wraz z dociepleniem. – Naszym podstawowym celem była pełna rewitalizacja obiektów użyteczności publicznej w Gdowie, w których siedzibę ma szkoła średnia – informuje rzecznik powiatu wielickiego Bogdan Pasek. Dodaje, że inwestycja pochłonęła w ciągu dwóch lat ponad 2,1 mln zł, w tym środki z pożyczki i dotacji WFOŚiGW w Krakowie.

Docieplenie ponad 970 mkw. ścian i 356 mkw. stropów oraz wymiana zewnętrznej stolarki drzwiowej przyniosły oczekiwany efekt: zapotrzebowanie na energię cieplną zmniejszyło się o blisko 31 GJ na rok, a co za tym idzie – koszty użytkowania budynku znacząco spadły. Uczniowie Zespołu Szkół w Gdowie mogą teraz korzystać z obiektu spełniającego standardy nowoczesnej edukacji, przyjaznego i estetycznego.

Termomodernizacja to jednak nie wszystko. Zwieńczeniem inwestycji było kompleksowe zagospodarowanie terenów zielonych wokół szkoły, które również dofinansował WFOŚiGW w Krakowie. Nasadzono ponad 450 roślin, a powierzchnia urządzonych terenów zielonych to blisko 1,3 tys. mkw.

Warto również wspomnieć, że Zespół Szkół w Gdowie nie jest jedyną placówką, w której wprowadzono proekologiczne rozwiązania. Modelowym przykładem pozostaje tu Kampus Wielicki – jeden z najnowocześniejszych obiektów edukacyjnych w Małopolsce. Ma w nim swą siedzibę Zespół Szkół im. Brata Alojzego Kosiby (dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem), a także Powiatowe Centrum Doskonalenia Zawodowego i Ustawicznego przygotowujące młodzież do podjęcia pracy w kilkunastu zawodach. To miejsce nauki dla ok. 1200 uczniów i pracy dla 160 nauczycieli. Pełni również funkcję centrum konferencyjnego, kulturalnego i sportowego. Organizowane są w nim spotkania, prezentacje artystyczne i widowiska sportowe, wykraczające poza typowo edukacyjny charakter obiektu. Działa przez siedem dni w tygodniu, od wczesnego ranka do późna w nocy.

W Kampusie Wielickim zrealizowano m.in. dwa proekologiczne projekty. Pierwszy to „Zielona Energia – instalacje fotowoltaiczne w ZSZ i ZS im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce”. Dzięki niemu udało się skutecznie obniżyć ilość energii elektrycznej pobieranej z konwencjonalnych źródeł. Co ciekawe, produkcja fotowoltaiki zapewnia w całości prąd przez pięć miesięcy w roku dla pięciu pracowni komputerowych, w których znajduje się ponad 120 stanowisk.

Drugi z projektów to „Instalacje proekologiczne w budynku ZSZ oraz ZS im. Brata Alojzego Kosiby w Wieliczce”. W jego ramach zainstalowano zestaw kolektorów słonecznych, które znacznie ograniczyły konieczność przygotowywania centralnej wody użytkowej w tradycyjny sposób, a także pompę ciepła (z zasilającymi ją 12 studniami głębinowymi), która wspomaga ogrzewanie i chłodzenie budynku. – Solary i pompy ciepła zapewniają 20 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię cieplną w kampusie – podaje Bogdan Pasek.

Łukasz Sadkiewicz, wicestarosta wielicki:

Realizacja zadania, zgłoszonego przez powiat wielicki do konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, jest przykładem efektywnego wykorzystywania środków publicznych i łączenia różnych rodzajów wsparcia oferowanych przez WFOŚiGW w Krakowie jednostkom samorządu terytorialnego, w tym przypadku pożyczki i dotacji. Może być także doskonałym wzorem dla innych samorządów – systematycznego i kompleksowego podejścia do zamierzeń inwestycyjnych, bowiem nie skupiło się ono wyłącznie na modernizacji obiektów kubaturowych. Estetycznie urządzone tereny zielone i ogrodzenie obiektu dopełniają nowoczesny wizerunek obiektu i istotnie wpływają na jego postrzeganie. Realizacja w jednym roku wszystkich zadań nie byłaby możliwa ze względów praktycznych i wyłącznie dwumiesięcznego okresu możliwego wyłączenia obiektu z użytkowania. Etapowanie zadania ułatwiło skorzystanie z preferencyjnych możliwości finansowania części termomodernizacyjnej przez WFOŚiGW w Krakowie oraz było niezbędne z punktu widzenia funkcji obiektu. Dzięki pozyskanym środkom udało się zrealizować ważną dla powiatu inwestycję w Gdowie. Obiekt dorównuje standardem innym tego typu placówkom oświatowym w powiecie wielickim.

Projekt „Termomodernizacja budynku Zespołu Szkół w Gdowie”
* Koszt projektu: 806 068,26 zł
* Dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie: 218 955,00 zł (pożyczka)

Projekt „Urządzenie terenów zielonych przy Zespole Szkół w Gdowie”
* Koszt projektu: 43 141,68 zł
* Dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie: 5 396,00 zł

Projekt „Ekologiczne harce”
* Koszt projektu: 20 860,00 zł
* Dofinansowanie z WFOŚiGW w Krakowie: 16 240,00 zł

Paulina Szymczewska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.