Jak wybrać lampki choinkowe? Decydując się na takie ozdoby, możesz stracić cały majątek

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Anastazja Bezduszna

Jak wybrać lampki choinkowe? Decydując się na takie ozdoby, możesz stracić cały majątek

Anastazja Bezduszna

Lampki choinkowe mogą kosztować niewiele, nawet 5 zł. Jednak decydując się na takie tanie ozdoby można stracić nawet cały swój majątek. Zobaczcie, na co należy uważać, gdy wybiera się lampki na choinkę.

W okresie świąt Bożego Narodzenia Polacy zastanawiają się, jaką choinkę postawić w domu, ale niewiele osób poświęca czas na wybór odpowiednich lampek. Często ozdabia się z ich pomocą nie tylko świąteczne drzewko, ale też na przykład okna lub meble. Wielu rozświetla też fasadę domu.

Świetlne szaleństwo

W ostatnich latach na sklepowych półkach coraz rzadziej można spotkać tradycyjne żarówkowe girlandy. Wyparły je tańsze, z diodami LED. Czy są bezpiecznejsze?

Eksperci TÜV Rheinland Polska, ośrodka certyfikacji wyrobów, wskazują, że dekoracje świetlne LED są generalnie

Jak wybrać lampki choinkowe? Decydując się na takie ozdoby, możesz stracić cały majątek
123rf Lampki choinkowe: Przy doborze świecących ozdób na choinkę trzeba zwrócić uwagę na certyfikaty i znaki bezpieczeństwa na produkcie

bezpieczniejsze niż tradycyjne lampki. Nie nagrzewają się i można ich bezpiecznie dotykać. Warto je jednak sprawdzić pod względem innych wad, takich jak zbyt cienkie przewody, słabe uchwyty kabli, brak odpowiedniej izolacji.

W przypadku awarii lampek, ogień trawi choinkę w kilkanaście sekund. A pokój może zniszczyć zaledwie w minutę.

- Jeżeli mamy lampki z poprzedniego roku, przed udekorowaniem nimi choinki musimy sprawdzić ich stan techniczny. Wybierając nowe ozdoby świetlne zwracajmy uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa oraz izolację kabli

- mówi bryg. Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Ze względu na starzenie się plastiku i innych elementów, pojawia się również ryzyko porażenia prądem. Ze słów Macieja Przybylaka z Wojewódzkiego Inspektoriatu Inspekcji Handlowej w Poznaniu wynika, że jakość lampek choinkowych w porównaniu z poprzednimi latami polepszyła się.

- Wybierajmy sprawdzonych handlowców i nie kupujmy najtańszych lampek. Zwracajmy uwagę też na kraj pochodzenia produktu oraz obecność certyfikatu CE

- z przekonaniem mówi Maciej Przybylak.

Czytaj też: Boże Narodzenie 2019: Jak wybrać choinkę? Jodła, daglezja czy świerk? Ile kosztują drzewka? [ODMIANY, CENY]

Mogą wywołać pożar

W okresie świąt, w każdym domu włączonych jest wiele urządzeń elektrycznych, w tym oświetlenie choinek. Zazwyczaj też używa się przedłużaczy i rozgałęźników. Instalacja elektryczna, często aluminiowa, może nie wytrzymać takiego obciążenia i spowodować pożar.

- Nie ustawiajmy choinki blisko źródeł ciepła. Nie wolno też pozostawiać włączonych lampek na noc ani wtedy i kiedy wychodzimy z domu

- tłumaczy Sławomir Brandt. - Choinka, kiedy spotka się źródłem ognia, potrafi go bardzo szybko rozpowszechnić - tłumaczy.

Przy awarii lampek choinka może spłonąć w zaledwie kilka sekund. Awaria girlandy może zniszczyć pokój o wielkości około 20 m kw w minutę.

Bezpieczne dekoracje świetlne powinny mieć przynajmniej dwa znaki bezpieczeństwa (skrót GS), jeden dotyczący produktu, drugi zasilacza. Natomiast lampki dla użytku zewnętrznego powinny mieć symbol IP44, który świadczy o odporności zestawu na zachlapanie.

Anastazja Bezduszna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.