Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Magda Huzarska-Szumiec

Jak z austriackiego Ischgl trafiłam na szlak przemytniczy

Austriacy mają wszystko porządnie oznakowane, więc nie jest trudno wybrać najdogodniejszą trasę Fot. fot. stefan kuerzi, 123rf Austriacy mają wszystko porządnie oznakowane, więc nie jest trudno wybrać najdogodniejszą trasę
Magda Huzarska-Szumiec

Ośrodek narciarski Silvretta Arena Ischgl-Samnau liczy sobie, bagatela, 240 kilometrów tras. Tydzień to za mało, aby zjeździć je wszystkie. Tym razem moim celem była w zasadzie jedna z nich, tzw. przemytniczy szlak, prowadzący z Austrii do Szwajcarii.

Musieli ubierać się ciepło - gruby sweter, kożuch, który często krępował ruchy. No i do tego ciężki, 40-50 kilogramowy plecak, wyładowany po brzegi w jedną stronę masłem, serami i skórami, a z powrotem wszystkim, czego brakowało w domu: kawą, ryżem, mąką, tytoniem, sacharyną, przyprawami. Wyruszali o świcie, kiedy wschodziło słońce. Ale jak to w Alpach bywa, pogoda mogła zmienić się w kilka minut i zamiast bezchmurnego nieba mieli wokół siebie gęstą jak mleko mgłę, a w plecy wiatr, który mógł przewrócić człowieka na kolana. Najodważniejsi wybierali najgorszy czas: śnieżyce, zamiecie… One dawały szansę ukrycia się przed oczami celników, którzy tylko czekali, aby w ich ręce wpadł kolejny przemytnik.

Ale szmuglerzy z doliny Paznaun, leżącej w austriackim Tyrolu, byli twardymi ludźmi. Nie mieli zresztą wyjścia, ktoś musiał utrzymać rodziny. W ich wioskach położonych u stóp przepięknych, wysokich gór panowała prawdziwa bieda. Szczególnie po wojnie, gdy trudno było na tych terenach o jakąkolwiek pracę. Pakowali więc swoje manatki i wyruszali do Szwajcarii, gdzie można było wiele rzeczy kupić taniej.

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

    już od
    12,30
    /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Magda Huzarska-Szumiec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.