Joanna Szczepkowska w życiu i w pracy lubi być zawsze w opozycji

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Paweł Gzyl

Joanna Szczepkowska w życiu i w pracy lubi być zawsze w opozycji

Paweł Gzyl

Jest jedną z najbardziej niepokornych polskich aktorek. Kiedy jej się coś nie podoba, rozdaje ciosy na prawo i na lewo. Być może to ten nonkonformizm sprawił, że nie zaznała w pełni szczęścia rodzinnego. Jako dziecko i jako dorosła kobieta.

Choć zagrałaby nie wiadomo jaką rolę w filmie lub w teatrze i tak wszyscy zapamiętamy ją przede wszystkim jako tę, która 29 lat temu obwieściła w głównym wydaniu „Dziennika Telewizyjnego”, że „4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm”.

- Wymyśliłam sobie takie zdanie, o czym nikomu nie powiedziałam. Byłam przekonana, że dziennik jest na żywo. Tymczasem zostało to nagrane 15 minut przed emisją. Kiedy powiedziałam te słowa, ktoś zszedł z góry, prosząc, żeby wywiad powtórzyć, mając nadzieję, że dziennikarka nie dopuści do tego, żebym to powiedziała. Zrobiłam jednak wszystko, żeby powiedzieć to po raz drugi. Pewnie, że się bałam. Nie miałam pojęcia co ze mną się potem stanie - wspomina w magazynie „Polska The Times”.

***

1 maja tego roku obchodziła swoje 65. urodziny. Przyszła na świat w inteligenckiej rodzinie. Jej babcia pochodziła z ortodoksyjnej rodziny żydowskiej i wyjście za mąż za Jana Parandowskiego było traktowane jako mezalians. Nie pomogło nawet to, że dziadek aktorki zasłynął jak pisarz, autor czytanej przez kolejne pokolenia Polaków „Mitologii”. Andrzej Szczepkowski, ojciec Joanny, zdobył z kolei wielką popularność jako aktor teatralny i filmowy.

Czytaj więcej:

 • O czym nie rozmawiano w domu Joanny Szczepkowskiej i dlaczego jej to przeszkadzało?
 • Biografia Joanny Szczepkowskiej

 

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.