JSW: Nie będzie 14-tki, deputatów i dopłat [SZCZEGÓŁY] Sztab strajkowy w Jastrzębiu-Zdroju

Czytaj dalej
Fot. arc
Jacek Bombor, Arkadiusz Biernat

JSW: Nie będzie 14-tki, deputatów i dopłat [SZCZEGÓŁY] Sztab strajkowy w Jastrzębiu-Zdroju

Jacek Bombor, Arkadiusz Biernat

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. podjął decyzję o wypowiedzeniu trzech porozumień zbiorowych. To oznacza, że w przyszłości może dojść do sytuacji kiedy JSW nie wypłaci tzw. 14. pensji. Zagrożone mogą być również: węgiel deputatowy, dopłaty do urlopu i chorobowego czy pomoce szkolne. - Jastrzębska Spółka Węglowa łamie porozumienia przedprywatyzacyjne - mówi Krzysztof Łabądź, ze związku Sierpień 80. Wkrótce zbiera się sztab protestacyjno-strajkowy, który zadecyduje o podjęciu odpowiednich kroków w tej sprawie.

JSW: Nie będzie 14- tki, deputatu węglowego i dopłat do urlopów?

ZOBACZ ZDJĘCIA:
GÓRNICY JSW SĄ WŚCIEKLI. STRAJK JSW PRZESĄDZONY. TRWAJĄ MASÓWKI W KOPALNIACH

CZYTAJ KONIECZNIE:
STRAJK NA ŚLĄSKU BIS: GÓRNICY SĄ WŚCIEKLI. DZISIAJ DECYZJA WS. PROTESTU
KLIKNIJ I CZYTAJ SZCZEGÓŁY PROGRAMU NAPRAWCZEGO JSW, NA KTÓRY NIE ZGADZAJĄ SIĘ GÓRNICY:
STRAJK W JSW TO KWESTIA KILKU GODZIN. BĘDZIE GŁOŚNIEJ NIŻ W KOMPANII WĘGLOWEJ


W związku z pogarszającą się sytuacją spółki, zarząd JSW podjął decyzję o wprowadzeniu programu naprawczego oraz podjął decyzję o wypowiedzeniu trzech porozumień zbiorowych. To oznacza, że w przyszłości górnicy mogą nie otrzymać tzw. 14-tki, deputatu węglowego, dopłat do urlopu i chorobowego czy pomocy szkolnej. Nie będzie też podwyżek płac.

POROZUMIENIE Z GÓRNIKAMI JEST, ZADOWOLENIE GDZIEŚ ZNIKNĘŁO:
ZOBACZ, CO DZIEJE SIĘ W KOPALNIACH

Co najważniejsze, JSW nie przewiduje zwolnień. - Takie kroki będą podejmowane tylko w ostateczności. Wszystko będzie zależeć od sytuacji firmy - powiedział dzisiaj Jarosław Zagórowski, prezes JSW S.A.

CZYTAJ TAKŻE:
Wroński: O czym milczą mędrcy oraz hejterzy

Spółka która zatrudnia około 26 tysięcy pracowników tłumaczy, że żadnych zwolnień oraz likwidacji stanowisk nie będzie. Bezpieczne są też wypłaty miesięcznych wynagrodzeń. Przy okazji zarzuca związkom zawodowym brak podjęcia jakichkolwiek konstruktywnych rozmów dotyczących poprawy sytuacji finansowej JSW i wprowadzenia planu oszczędnościowego.

Górnicy z JSW: Nikt z nami nie konsultował planowanych zmian!

Związkowcy nie są zdziwieni formą oświadczenia.

- Prezes Zagórowski jest znany z tego, że nie konsultuje ze stroną społeczną swoich planów. Nie dziwi nas taka forma oświadczenia - mówi Krzysztof Łabądź, ze związku Sierpień 80.

- Jastrzębska Spółka Węglowa łamie porozumienia przedprywatyzacyjne. Ciekawe co na to strona rządowa, która w ubiegłą sobotę podpisała porozumienie z górnikami? W nim był też zapis, że rząd niezwłocznie podejmie rozmowy z pozostałymi spółkami węglowymi funkcjonującymi w naszym kraju. Według niego wszystkie decyzje mają być podejmowane w drodze dialogu. W tej sytuacji zabrakło tego dialogu. Przypominam, że to Skarb Państwa jest większościowym udziałowcem w JSW. Nikt z rządu nie znał tych zmian? Może wreszcie ktoś powie panu Zagórowskiego, aby nie traktował spółki jako tylko własnego podwórka - dodaje Łabądź.

Jutro o godz. 8 spotka się sztab protestacyjno- strajkowy, który zadecyduje o podjęciu odpowiednich kroków w tej sprawie.

Treść oświadczenia JSW ze szczegółami czytaj na str. 2.

Poniżej prezentujemy pełną treść oświadczenia JSW

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. informuje, iż kierując się dobrem Spółki oraz w celu utrzymania miejsc pracy dla załogi liczącej 26 tysięcy osób, a także działając zgodnie z polityką Rządu RP dotyczącej górnictwa – podjął decyzję o wypowiedzeniu trzech porozumień zbiorowych z dnia 28 lutego 2011 r. (dot. deputatu węglowego), 5 maja 2011 r. (zawartego przed debiutem giełdowym JSW) oraz 8 listopada 2012 r. (dot. wzrostu stawek płac) z zastrzeżeniem, że w przypadku porozumienia z 5 maja 2011 r. wypowiedzenie jest częściowe i zachowuje gwarancje zatrudnienia dla pracowników.

Zarząd JSW nie przewiduje zarówno zwolnień, jak i likwidacji któregokolwiek z zakładów JSW. Niezagrożona jest również wypłata miesięcznych wynagrodzeń.

Decyzja ta, choć niełatwa, była nieunikniona. Począwszy od lipca 2013 roku, związki zawodowe odmawiały podjęcia rozmów dotyczących propozycji oszczędnościowych mających na celu ratowanie Spółki oraz tysięcy miejsc pracy. Utożsamianie się z sytuacją Kompanii Węglowej, ale nie podejmowanie rozmów z własnym pracodawcą w celu ochrony miejsc pracy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, jest niezrozumiałe. Osobisty stosunek do zarządu spółki nie powinien być przeszkodą w poszukiwaniu wspólnych rozwiązań służącym interesom załogi. To ustawowy i statutowy obowiązek zarówno organów zarządzających, jak i strony społecznej.

JSW jako spółka giełdowa nie może liczyć na pomoc publiczną, dlatego, biorąc pod uwagę dramatyczną sytuację branży, należy podjąć natychmiastowe działania.

W przypadku ciężkiej sytuacji zarząd musi mieć narzędzia do ratowania firmy i ochrony miejsc pracy. Stawiając na szali bezpieczeństwo zatrudnienia i wypłatę dodatków w postaci np. czternastki czy pomocy szkolnych, Zarząd nie ma wątpliwości, że najważniejsze, w tak trudnej sytuacji, są przede wszystkim miejsca pracy. Trzeba odpowiedzieć sobie jasno na pytanie: czy w obecnej sytuacji stać nas na 14-tki, węgiel deputatowy, ekwiwalent za chorobowe, pomoce szkolne czy bilet z „karty górnika”? Dalsze cięcia w obszarze inwestycji stanowią poważne zagrożenie dla procesu przygotowania frontu wydobywczego. Nie możemy podcinać gałęzi, na której siedzimy.

W związku z ciągle pogarszającą się sytuacją, Zarząd może być zmuszony do podjęcia decyzji o wypłaceniu w ratach tzw. 14-tki (za 2014 rok), a w kolejnych latach uzależnieniu jej wypłaty od sytuacji firmy. Zagrożone mogą być również: węgiel deputatowy, dopłaty do urlopu i chorobowego czy pomoce szkolne. Zarząd musi mieć po prostu pewność, że w przypadku dramatycznej sytuacji może natychmiast reagować.

Ubiegłoroczne doświadczenie związane z problemami wydobywczymi JSW pokazały również, że Zarząd w kryzysie musi mieć narzędzie elastycznego kierowania załóg w miejsca najbardziej potrzebne. Wypowiedzenie porozumienia daje również zarządowi możliwość wprowadzenia zmian organizacyjnych pracy. Wprowadzenie podobnego systemu w kopalni Silesia wyraźnie wskazało kierunek, w którym powinno iść górnictwo.

Co ważne, wypowiedzenie porozumień nie powoduje automatycznej zmiany warunków płacy i pracy.

Zarząd JSW SA

Do sprawy będziemy wracać.*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w Kopalni Węglowej. Górnicy nie odpuszczają![NAJNOWSZE INFORMACJE]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Jacek Bombor, Arkadiusz Biernat

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.