Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Już 2400 Małopolan zarabia ponad milion złotych rocznie

Czytaj dalej
Fot. Aneta Zurek / Polska Press
Zbigniew Bartuś

Już 2400 Małopolan zarabia ponad milion złotych rocznie

Zbigniew Bartuś

W ciągu pięciu lat podwoiła się liczba Małopolan zarabiających ponad 1 mln zł brutto rocznie, czyli średnio ponad 83,3 tys. zł miesięcznie. Z analizy ostatnich zeznań PIT wynika, że ludzi takich jest już 2400, czyli o 235 więcej niż w 2017 r. Populacja „milionerów” rośnie szybciej niż grupa podatników wpadających w drugi próg podatkowy (czyli zarabiających ponad 85,5 tys. zł rocznie). Oznacza to, że bogaci uciekają średnio zarabiającym i całej reszcie.

- Jako „milionera” uznajemy podatnika, który w swoim rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) wykazał dochód przed opodatkowaniem większy od 1 mln zł – wyjaśnia Konrad Zawada, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Krakowie.

Skarbówka po raz pierwszy podzieliła się z nami danymi o zameldowaniu małopolskich milionerów. Okazuje się, że największą ich liczbę – 258 – odnotował Urząd Skarbowy w Krakowie-Krowodrzy. Na drugim miejscu znalazł się US Kraków-Stare Miasto (232), a tuż za nim US Kraków-Podgórze (229).

Tak naprawdę jednak najwięcej krezusów zameldowanych jest w gminach krakowskiego obwarzanka, tworzących powiat krakowski ziemski. W dwóch obsługujących ten teren urzędach skarbowych (Kraków I i Kraków II) złożyli oni w sumie 278 PIT-ów z dochodami powyżej miliona. To największy i najszybszy przyrost w Małopolsce: jeszcze 6 lat temu w całym obwarzanku były zaledwie 102 takie osoby. W samym Krakowie w tym samym czasie liczba milionerów wzrosła z 413 do 864.

Czytaj więcej:

 • Sprawdź, w których dzielnicach Krakowa jest najwięcej milionerów
 • Przekonaj się, z czego wynika finansowy fenomen Wadowic
Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Zbigniew Bartuś

Wolność jest w nas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.