Kameduli - piorunochron Krakowa

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar
Dominika Cicha

Kameduli - piorunochron Krakowa

Dominika Cicha

"Krakowianie, czy wiecie, dzięki komu wasze miasto stoi bezpieczne i nienaruszone przez tyle stuleci? To kameduli są waszym piorunochronem” - powiedział Jan Paweł II.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie wraz z klasztorem oo. kamedułów wznosi się na Srebrnej Górze od ponad 400 lat. To jedno z najwyższych wzniesień Pasma Sowińca w południowo-zachodniej części Lasu Wolskiego.

Ojcowie kameduli są w Krakowie od 1603 roku. Sprowadził ich marszałek wielki koronny Mikołaj z Podhajec Wolski. Mnisi na swoją siedzibę wybrali Bielany. Góra należała jednak wówczas od kasztelana Sebastiana Lubomirskiego, a ten nie chciał majątku odsprzedać.

Wolski wpadł na sprytny pomysł. Zaprosił Lubomirskiego na ucztę, podczas której opowiedział publicznie o tym problemie. Lubomirski uległ namowom ucztujących panów i podpisał dokument o darowaniu góry i wsi mnichom. Wolski, w zamian za ten szlachetny gest, podarował Lubomirskiemu mnóstwo srebrnych naczyń - stąd wzięła się nazwa Srebrna Góra.

Klasztorny kościół budowano w latach 1609-1630. Na początku pracami kierował Walenty von Säbisch. Niestety, w 1617 r. na placu budowy wydarzyła się katastrofa budowlana. Po zawaleniu się części kościoła poprzedniego architekta zastąpił Andrea Spezza.

Świątynię budowano wzorując się na kościołach włoskich, z zachowaniem symetrii. Fasada jest szeroka na 41 metrów i wysoka na 48 m. Wykonano ją z ciosu wapiennego, a następnie ozdobiono czarnym marmurem i figurami świętego Benedykta, św. Romualda, św. Jana Kantego, św. Mikołaja, św. Bonifacego i św. Jana Nepomucena. Na samym szczycie znajduje się zaś posąg Matki Boskiej.

Bogate wnętrza kościoła mnisi zawdzięczają sławnym mistrzom, m.in. Janowi B. Falconiemu czy nadwornemu malarzowi Wazów - Tomaszowi Dolabelli. W kościele zachwycają dwa obrazy: Wniebowzięcie NMP pędzla Michała Stachowicza i Matka Boska Kamedulska autorstwa o. Wenatego z Subiaco.

W podziemiach prezbiterium mieści się kaplica z kryptą, w której na 100 lat zamurowywane są szczątki zmarłych zakonników. Gdy upłynie stulecie, po ekshumacji, przenosi się je do zbiorowego grobowca.

Tuż przy kościele znajdują się dwa dziedzińce oraz duży ogród, który podzielony jest na małe ogródki, w których stoją domki pustelników. Przy klasztorze mieści się także tzw. foresteria, w której kiedyś mieszkali wybitni goście.

Wieczorami i w nocy na kościelnych wieżach zapalane jest jaskrawe światło. To znak dla pilotów zmierzających w stronę lotniska w Balicach.

Budynki klasztorne otoczone są ogromnym lasem z alejkami i miejscami przeznaczonymi do kontemplacji.

Kameduli to zakon pustelniczy założony we Włoszech w 1012 r. przez św. Romualda. Obecnie mają dziewięć klasztorów na całym świecie. Znaczną część kamedulskich zakonników stanowią Polacy. Bracia żyją zgodnie z surowymi zasadami opartymi na regule św. Benedykta. Noszą białe habity (stąd nazwa: Bielany) z kapturem, szkaplerzem i płóciennym pasem. Dzień zaczynają o godzinie 3.30. Mieszkają samotnie w pustelniach lub pojedynczych celach. Spotykają się ze sobą tylko na mszach świętych, posiłkach. Czas upływa im na pracy, pokucie, modlitwie, kontemplacji. Zachowują przy tym milczenie, co ma przybliżyć ich do Boga.

KLASZTOR OO. KAMEDUŁÓW NA BIELANACH

Aleja Konarowa 1,
30-248 Kraków
tel. 12 429 76 10
www.kameduli.info
info@kameduli.info

WSTĘP DLA MĘŻCZYZN

W godzinach otwarcia furty: 8.00, 8.30, 9.00, 9.30, 10.00, 10.30, 11.00, 15.00, 15.30, 16.00.

WSTĘP DLA KOBIET

(tylko do kościoła)

- Wielkanoc
- Poniedziałek Wielkanocny
- święto Najświętszej Marii Panny Królowej Polski - 3 maja
- niedziela Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- poniedziałek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego
- niedziela po 19 czerwca
- druga niedziela lipca
- czwarta niedziela lipca
- pierwsza niedziela sierpnia
- 15 sierpnia
- 8 września
- 25 grudnia

Dominika Cicha

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.