Paweł Gzyl

Kapela Hanki Wójciak prezentuje „Zasłonę”

Kapela Hanki Wójciak zaśpiewa swoje nowe piosenki 30 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury Fot. Michał Zięba Kapela Hanki Wójciak zaśpiewa swoje nowe piosenki 30 listopada w Nowohuckim Centrum Kultury
Paweł Gzyl

Piosenka „Czarodziej” o sile wspólnego muzykowania promuje drugi album krakowsko-zakopiańskiego zespołu folkowego.

„Zasłona” - to tytuł nowej płyty Kapeli Hanki Wójciak. Popularna grupa folkowa nagrała ją w trzy lata po swym debiutanckim krążku „Znachorka”, który wprowadził ją do grona najciekawszych polskich zespołów inspirujących się rodzimym folklorem. Drugi album krakowsko-zakopiańskiej formacji opublikowała działająca pod Wawelem wytwórnia Kompania Muzyczna Las.

Pierwsze wydawnictwo Kapeli Hanki Wójciak zawierało akustyczne piosenki o transowym rytmie, zainspirowane zarówno góralską tradycją muzyczną, jak i egzotycznymi śpiewami szamanów z Tuwy. Na nowej płycie w muzyce grupy pojawiają się nowe elementy - tym razem cygańskiej melodyki i klasycznego swingu. Dzięki temu z jednej strony piosenki Kapeli zyskują jazzową nutę, a z drugiej - są bardziej liryczne i przystępne.

- „Zasłona” niesie w sobie jakąś przestrzeń, spokój. Są na niej oczywiście szybsze piosenki, ale jest ona raczej utrzymana w melodyjnej, spokojnej tonacji. Na koncertach mieszamy oba repertuary. Żywiołowa i zmysłowa „Znachorka” zderza się z liryczną „Zasłoną”, myślę, że taki dualizm wpisany jest w kobiecą naturę, a na pewno w moją naturę - wyjaśnia Hanka Wójciak.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 • Co charakteryzuje nową płytę Kapeli?
 • O czym opowiada?

 

Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.