Monika Pawłowska

Kaplica św. Jacka już jak nowa

Zdjęcie z lat 20-tych ubiegłego wieku przedstawia kościół salezjanów ( w głębi) oraz kaplicę św. Jacka. Zdjęcie zrobiono od strony dzisiejszej ul. J Fot. Archiwum Zdjęcie z lat 20-tych ubiegłego wieku przedstawia kościół salezjanów ( w głębi) oraz kaplicę św. Jacka. Zdjęcie zrobiono od strony dzisiejszej ul. Jagiełły
Monika Pawłowska

Prace konserwatorskie kaplicy św. Jacka weszły na ostatnią prostą. Zabytkowy obiekt pięknieje. W sierpniu przyszłego roku mieszkańcy i turyści sami będą mogli zobaczyć wnętrze oraz krypty.

Dobiegają końca zapoczątkowane w 2014 r, prace konserwatorskie kaplicy św. Jacka. Ten najstarszy zabytek Oświęcimia z 1304r. pierwotnie pełniący funkcję kapitularza dla dominikanów, po raz kolejny zmieni swoje oblicze, ale też przeznaczenie. Efekty prac konserwatorów i budowlańców, będzie można zobaczyć 17 sierpnia przyszłego roku. Tego dnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Jacka Odrowąża, założyciela pierwszych na ziemiach polskich dominikańskich klasztorów.

Zdjęcie z lat 20-tych ubiegłego wieku przedstawia kościół salezjanów ( w głębi) oraz kaplicę św. Jacka. Zdjęcie zrobiono od strony dzisiejszej ul. J
Archiwum Kaplica od strony placu św. Jacka przy Zakładzie Salezjańskim na początku lat 20-tych XX w. od dziedzińca. Z dzisiejszą szkołą salezjańską kaplicę łączył krużganek, który zburzyli okupanci

To „moja” kaplica

70-letni Andrzej Kolasa, do kaplicy św. Jacka czuje szczególną nostalgię.

- W 1954r. czasy były takie, że lekcje religii nie odbywały się w szkołach. Więc chodziłem z mojego osiedla do kaplicy św. Jacka - wspomina pan Andrzej.

Najgorzej było zimą. Trzeba było przedzierać się przez śnieg, czasem zawieruchę, by dotrzeć z os. Chemików do Starego Miasta.

- Przychodziło się zziębniętym, a w kaplicy zimno, bo nie była ogrzewana. Na podłodze były deski, żeby choć trochę było cieplej - opowiada mężczyzna. - A po zimie nastała maj i tu właśnie po raz pierwszy przyjąłem Pana Jezusa do swojego serca - wzrusza się na myśl o pierwszej komunii świętej.

W dalszej części tekstu dowiesz się:

 • jak pan Andrzej został zaangażowany w renowację kaplicy?
 • jakie prace przeprowadzono od rozpoczęcia remontu?
Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Monika Pawłowska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.