Ks. Robert Nęcek

Kardynałowie w Harklowej

Ks. Robert Nęcek

Nasza małopolska Harklowa zasłynęła za sprawą XV-wiecznego gotyckiego, drewnianego kościółka, który jest jedną z perełek architektury drewnianej na Podhalu.

Dzięki temu stała się miejscem odwiedzanym przez wielu ludzi. Przybywają dyplomaci i profesorowie zatrzymując się często w japońskim pensjonacie Akiko Miwy. Urokliwa wioska gościła w ostatnich dziesięcioleciach trzech kardynałów. Dlaczego ta informacja jest taka istotna? I kim jest kardynał?

Otóż kardynał jest najwyższą po papieżu godnością w Kościele. Kardynałów powołuje papież na konsystorzu - który jest zgromadzeniem purpuratów, obecnych w Rzymie - zwoływanym przez Ojca Świętego i obradującym pod jego przewodnictwem. Zadaniem kardynała jest doradzanie papieżowi, a podczas wakatu Stolicy Apostolskiego wybór nowego następcy.

To czynne prawo wyboru przysługuje purpuratom, którzy nie ukończyli 80. roku życia. Znaczenie ich roli przypomniał papież Franciszek: „kardynał - mówię to szczególnie do was - staje się członkiem Kościoła rzymskiego, bracia, a nie jakiegoś dworu. Wszyscy unikajmy i pomagajmy sobie nawzajem unikać nawyków i zachowań dworskich: intryg, plotek, stronnictw, protekcji, faworyzowania. Niech nasz język będzie językiem Ewangelii”.

Czerwony biret kardynalski oznacza służbę Kościołowi aż do przelania krwi, a pierścień związek ze Stolicą Apostolską.

Odwiedziny kardynalskie były wyróżnieniem dla Harklowej. 17 maja 1998 roku piękną miejscowość podhalańską odwiedził kard. Franciszek Macharski, który w księdze parafialnej napisał, że „mało gdzie stworzyła się tak dobra i tak szybko atmosfera bliskości i życzliwości”. Tym sposobem kardynał Macharski świetnie wpisał się w słowa papieskie, że istnieje konieczność miłowania „tego, co wielkie, bez zaniedbywania tego, co małe”. 17 sierpnia 1999 roku Harklową odwiedził prymas Polski, kardynał Józef Glemp. Prymasowi towarzyszył sufragan krakowski biskup Jan Szkodoń.

Dwukrotnie Harklową odwiedził kardynał Stanisław Dziwisz. Pierwszy raz kiedy konsekrował świątynię w styczniu 2010 roku, a następnie podczas wizytacji kanonicznej 17 marca 2013 roku. Wówczas w księdze parafialnej metropolita krakowski napisał: „Parafia bardzo dobrze prowadzona. Jestem z uznaniem dla Księdza Proboszcza Eugeniusza. Parafia wymagająca, ale Ks. Proboszcz wspierany parafianami istotnie radzi sobie świetnie. Bóg zapłać”.

Autor jest doktorem habilitowanym i kierownikiem Katedry Edukacji Medialnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Ks. Robert Nęcek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.