Kęty. W swoich czasach uchodzili za pionierów nauki. W rodzinnym mieście są zapomniani
Aż trudno uwierzyć, że ludzie, którzy w swoich czasach uchodzili za pionierów w różnych dziedzinach, w swoim rodzinnym mieście są zapomniani lub nawet nieznani
Komu zawdzięczamy polskie odmiany ziemniaków, kto miał udział w podwalinach współczesnej anestezjologii i tomografii komputerowej? Kto odkrył, że autorem ołtarza w kościele Mariackim w Krakowie jest Wit Stwosz i skąd na krakowskim Rynku wzięła się słynna restauracja Hawełka? Poszukiwania odpowiedzi na te pytania prowadzą do Kęt.
Aż trudno uwierzyć, że ludzie, którzy w swoich czasach uchodzili za pionierów w różnych dziedzinach, w swoim rodzinnym mieście są zapomniani lub nawet nieznani. - O ich związkach z Kętami wiedza była skąpa lub w ogóle nic na ten temat nie było wiadomo. Brakowało szczegółowych badań, które udało nam się przeprowadzić w ostatnich kilku latach - mówi dr Marta Tylza-Janosz, dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, które postanowiło nadrobić stracony czas i zaczęło przybliżać postacie słynnych ludzi związanych z tym miastem.
Ziemniaki Dołkowskiego
Dotąd, gdy mówiło się o sławnych ludziach z Kęt, z reguły kończyło się na św. Janie Kantym i ewentualnie Ambrożym Grabowskim.
Teraz tę listę można poszerzyć o kilkanaście kolejnych nazwisk ludzi z różnych dziedzin. Wiele z ich odkryć pozostaje do dziś aktualnych, inne stały się fundamentem nowych obszarów nauki. - Jednocześnie za każdą z nich kryje się bogata i barwna historia - zaznacza dyrektorka kęckiej placówki.
Tak jest z postacią Henryka Dołkowskiego (1841 - 1916), pioniera w uprawach wielu odmian ziemniaków. Niektóre z wyhodowanych przez niego odmian rozpowszechniły się i były wykorzystywane w innych krajach. Urodził się w Kętach. - Był wzorcowym przykładem samodoskonalenia się, dążenia do celu i osiągnięcia sukcesu - zaznacza Marta Tylza-Janosz. Na początku tego roku kęckie muzeum otrzymało wiadomość ze Szwecji, że w hodowli mają tam „Mariusa” z 1893 roku, jedną z odmian ziemniaków Dołkowskiego.
Czytaj więcej i sprawdź, jakie znane postacie wywodzą się z Kęt i co im zawdzięczamy.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień