Kielce z lotu ptaka [Podniebne Kielce - odcinek 6]
Bez dwóch zdań warto zobaczyć Kielce z lotu ptaka, bo z tej perspektywy prezentują się wspaniale. Teraz pokazujemy, jak „z przestworzy” wygląda Śródmieście.
Głównym placem miasta jest Rynek. Ma kształt czworoboku, przypominający raczej zwichrowany nieco trapez. W przeszłości nazywał się placem marszałka Józefa Piłsudskiego, a w czasie PRL-u placem Partyzantów Armii Ludowej. Co ciekawe, w czasie II wojny światowej Niemcy nazwali go Adolf-Hitler-Platz. Jeszcze 10 lat temu Rynek prezentował się zupełnie inaczej. Jego centrum stanowiła wybudowana jako zbiornik przeciwpożarowy fontanna. Dziś, po przebudowie tego miejsca, wodotrysku już nie ma, a Rynek całkowicie zmienił swe oblicze i stał się miejscem, które dla mieszkańców i turystów pełni funkcję rekreacyjną.
Całą zachodnią pierzeję Rynku stanowi budynek ratusza – Urzędu Miasta Kielce. Na północ mamy kamienice i nowoczesne budynki, ale już przy alei IX Wieków Kielc. Między jej jezdniami, ale z adresem Warszawska 17, stoi nieco ponad 100-letni budynek synagogi, w którym dziś mieści się Archiwum Państwowe w Kielcach. Niedaleko, między wspomnianą aleją a ulicą Bodzentyńską, znajduje się XVIII-wieczny kościół Świętego Wojciecha. Jego początek datuje się na XI wiek, kiedy to postawiono w tym miejscu niewielki drewniany kościół, związany z legendą o powstaniu Kielc. Na południu, na placu Moniuszki, jest charakterystyczny gmach Kieleckiego Centrum Kultury, obok którego w 2001 roku odsłonięto pierwszy na świecie pomnik jazzmana Milesa Davisa.
U zbiegu ulic Źródłowej i Seminaryjskiej znajduje się wielki plac targowy, czyli popularne bazary. Słowo to – bazary – okazało się w niedawno zorganizowanym przez Instytut Dizajnu konkursie najpopularniejszym słowem w Kielcach, które jest typowym dla Świętokrzyskiego regionalizmem i – co ciekawe – nigdzie indziej nie jest mówione w kontekście miejsca w liczbie mnogiej.
Na zachód znajdują się nowoczesny, otwarty w 2012 roku budynek Filharmonii Świętokrzyskiej imienia Oskara Kolberga oraz budynki szkół sióstr Nazaretanek i II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego. Nieopodal jest plac Wolności – dawniej nazywający się placem Bazarowym i w okresie PRL-u placem Obrońców Stalingradu – a także Muzeum Zabawek i Zabawy. Na placu zwraca uwagę pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dalej na zachód mamy skwer Stefana Żeromskiego i szereg najważniejszych historycznie budynków w Kielcach. Przy ulicy Jana Pawła II mamy Wyższe Seminarium Duchowne, kościół Świętej Trójcy, Dworek Laszczyków, bazylikę katedralną, a po jej zachodniej stronie stoi najbardziej rozpoznawalny zabytek miasta – XVII-wieczny Pałac Biskupów Krakowskich z Muzeum Narodowym i ozdobnym Ogrodem Włoskim. Tuż obok, na stoku Wzgórza Zamkowego, mamy budynek Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, którego siedzibą są pomieszczenia dawnego więzienia, oraz Pałac Tomasza Zielińskiego, a dalej – Park imienia Stanisława Staszica i Staw Parkowy.
Ale centrum Kielc to przede wszystkim największy deptak w mieście i jego wizytówka – ulica Sienkiewicza, zwana potocznie „Sienkiewką”. Ma ponad 1200 metrów długości, a od strony placu Moniuszki rozpoczyna się pomnikiem swojego patrona. Przy niej znajduje się wiele ważnych obiektów, których wymienienie zajęłoby chyba tyle samo czasu, co ten odcinek. Najciekawsze to kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy, budynek hipoteki, plac Artystów czy gmach obecnego Banku Gospodarki Żywnościowej. Zmodernizowana w latach 2001-2006 „Sienkiewka” kończy się przy Best Western Grand Hotelu, a więc dawnych Łysogórach, i przed dworcem kolejowym. Historia dworca sięga 1885 roku, ale obecny jego budynek istnieje od 46 lat.