Klęska na wsi: wielu gospodarstwom grozi bankructwo. Susza nie odpuszcza. Straty w regionie to już 250 mln zł

Czytaj dalej
Fot. Lukasz Zarzycki
Marek Rudnicki

Klęska na wsi: wielu gospodarstwom grozi bankructwo. Susza nie odpuszcza. Straty w regionie to już 250 mln zł

Marek Rudnicki

We wszystkich gminach województwa działają komisje szacujące straty spowodowane suszą. Liczba poszkodowanych gospodarstw to na dziś ponad 13 tysięcy, ale ich liczba z dnia na dzień rośnie.

- Szacujemy, że szkody już wynoszą ok. 250 mln zł - ocenia Marek Gardygajło, kierownik działu ekonomiki Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Susza doprowadziła wielu rolników na skraj bankructwa. Nie pospłacali jeszcze zaległości za ubiegłoroczną klęskę obfitych opadów, a już szykują się kolejne straty.

- W ubiegłym roku było zalanie i rolnicy, żeby się ratować, pobrali kredyty klęskowe - mówi rolnik Adam Walte-rowicz z gminy Banie. - W tym roku trzeba spłacać ten kredyt, a bank nie pyta, skąd rolnik ma wziąć na to pieniądze, tylko trzeba płacić. A jak nie, to zrywamy kredyt i do widzenia. A skąd pieniądze, gdy przyszła susza? Pomóc trzeba nie tylko rolnikom, ale także hodowcom i plantatorom. Łąki to dziś często „beton”, z którego nie pozyska się siana. Wyprzedawane są nawet stada zarodowe. Wiem, że rolnicy „stale narzekają”, ale tym razem to nie przesada.

Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Rudnicki

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.