Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paweł Chwał

Kłopot z obwodnicą Tuchowa. Ludzie czekają już na nią od lat

Kazimierz Bąk: - Niech ta obwodnica wreszcie powstanie, bo mamy już serdecznie dość tych ciężarówek w samym centrum Fot. Paweł Chwał Kazimierz Bąk: - Niech ta obwodnica wreszcie powstanie, bo mamy już serdecznie dość tych ciężarówek w samym centrum
Paweł Chwał

Budowa obwodnicy Tuchowa utknęła w urzędach i nic nie wskazuje na to, by prace przy wytyczaniu nowej drogi miały się wreszcie rozpocząć. Zdziwienia takim obrotem sprawy nie kryją mieszkańcy. Tym bardziej że przetarg rozstrzygnięto rok temu.

Przez ścisłe centrum Tuchowa codziennie przejeżdża średnio dziesięć tysięcy samochodów. Mieszkańcy marzą o obwodnicy, ale ta - mimo przyznanych na nią pieniędzy i wyłonionego wykonawcy - wciąż nie może doczekać się budowy.

Wiesława Marszałek z drżeniem serca przechodziła wczoraj w południe przez przejście dla pieszych z tu-chowskiego Rynku w kierunku szkoły podstawowej.

- Auto za autem sunie drogą i nikt nie chce się zatrzymać. Najbardziej boję się tych wielkich tirów, bo nigdy nie wiadomo, czy w porę zahamują i zatrzymają się przed pasami - mówi mieszkanka gminy Tuchów.

Decyzja o budowie obwodnicy miasteczka zapadła przed rokiem po tym, jak zarząd województwa małopolskiego zdecydował o przyznaniu dodatkowych 14 mln zł na ten cel. Tyle brakowało, aby można było podpisać umowę z wyłonionym w przetargu wykonawcą i rozpocząć wyczekiwaną od lat inwestycję. Firma przystąpiła do projektowania nowej drogi i kiedy przygotowywano się już do wbicia pierwszej łopaty, pojawiły się nieoczekiwane problemy. Na przedstawione koncepcje przebiegu nowej trasy w rejonie torów kolejowych nie zgodziły się PKP.

- Okazało się, że planowany tunel kolejowy w nasypie pod obwodnicą i wiadukt, pod którym ewentualnie mogłyby przejeżdżać pociągi, są zbyt blisko przejazdu kolejowego na drodze w kierunku Burzyna - mówi Adam Drogoś, burmistrz Tuchowa.

Kazimierz Bąk: - Niech ta obwodnica wreszcie powstanie, bo mamy już serdecznie dość tych ciężarówek w samym centrum
Paweł Chwał Przez ścisłe centrum Tuchowa odbywa się ruch tranzytowy w kierunku Gorlic, Krynicy i na Słowację. Obwodnica ma wyprowadzić go na obrzeża

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie, po nieudanych negocjacjach z PKP, postanowił zwrócić się do Ministerstwa Infrastruktury o zgodę na odstępstwo od obowiązujących przepisów.

Opóźnienia w terminie oddania obwodnicy do użytku są jednak nieuniknione. Jest mało prawdopodobne, aby udało się ją wybudować do listopada przyszłego roku.

Przygotowania do wybudowania obwodnicy, która omijać będzie centrum Tuchowa od dawna szły jak po grudzie. Kiedy jednak przed rokiem udało się rozstrzygnąć przetarg i wyłonić wykonawcę, wielu uwierzyło w to, że budowa wyczekiwanej drogi wreszcie nabierze rozpędu. Nic takiego jednak się nie wydarzyło.

- Miała być obwodnica, a tutaj nic się nie dzieje. Tymczasem przez drogę w Tuchowie nie da się przejść na drugą stronę, bo taki ruch. Najgorsze są te tiry i cysterny, których przejeżdża całe mnóstwo - skarży się Kazimierz Bąk, mieszkaniec miasteczka.

Inwestycja jest realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, a to oznacza, że zadaniem firmy, która wygrała przetarg, jest najpierw wykonanie projektu i uzyskanie niezbędnych pozwoleń, a dopiero później przystąpienie do robót budowlanych.

Projekt ponad trzykilometrowej drogi, która wyprowadzić ma uciążliwy ruch z centrum Tuchowa na jego obrzeża jest gotowy, ale oprotestowało go PKP. Spór dotyczy ostatniego odcinka obwodnicy w miejscu, gdzie nowa droga ma krzyżować się z torami.

Czytaj więcej:

 • Kolejarze zakwestionowali zaplanowane w tym miejscu rozwiązanie
 • Prace budowlane mogłyby się rozpocząć na wiosnę?
Pozostało jeszcze 47% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Chwał

Każdy temat można opisać w ciekawy sposób, trzeba tylko rozmawiać z ludźmi

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.