Kobieta, która wyrastała ponad swoje czasy

Czytaj dalej
Paweł Gzyl

Kobieta, która wyrastała ponad swoje czasy

Paweł Gzyl

Dziś wieczorem o godz. 20 w kinie Kijów.Centrum odbędzie się krakowska premiera filmu „Maria Skłodowska-Curie” z udziałem jego twórców.

o wierna faktom opowieść o życiu odkrywczyni dwóch pierwiastków - polonu i radu, ale także portret Skłodowskiej, jakiej nie znaliśmy - czułej matki, kochającej żony, kobiety charyzmatycznej, zdecydowanej, choć pełnej dylematów i sprzeczności. Była pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla i do tej pory pozostaje jedyną kobietą wyróżnioną dwukrotnie tą nagrodą. Jako pierwsza w Europie uzyskała tytuł doktora, a w 1906 roku przyznano jej profesurę i równocześnie objęła własną katedrę na paryskiej Sorbonie, co we Francji było wydarzeniem bez precedensu.

Chciałabym, żeby ten film pokazał niewidoczną zza pomnikowej fasady kobietę z krwi i kości...

Skłodowska musiała zmierzyć się z samotnością w obcym kraju i nieoczekiwaną śmiercią męża. A także bronić swych racji w świecie naukowym zdominowanym przez mężczyzn. Z emocjonującej i pełnej zwrotów akcji batalii, wyszła jednak zwycięsko, jako osoba godna naśladowania, zasługująca na podziw i wybitna pod każdym względem. Stała się najbardziej wpływową kobietą swoich czasów.

- Chciałabym, żeby ten film pokazał niewidoczną zza pomnikowej fasady kobietę z krwi i kości. Polkę, która musiała opuścić ukochaną ojczyznę, żeby móc poświęcić się nauce, w końcu osobę targaną sprzecznościami i dylematami, ale nigdy nietracącą z oczu celu. Moim celem jest przybliżenie widzom nieznanej do tej pory, ludzkiej twarzy tej bohaterki - mówi reżyserka, Marie Noëlle.

Film wyprodukowały cztery kraje - Polska, Francja, Niemcy i Belgia. Część zdjęć realizowano w plenerach i wnętrzach nad Wisłą - w tym w Krakowie na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Główną rolę gra Karolina Gruszka. A towarzyszą jej Iza Kuna, Daniel Olbrychski, Jan Frycz i Piotr Głowacki.

Światowa premiera filmu odbyła się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. 20 stycznia 2017 zastał uhonorowany najważniejszymi niemieckimi nagrodami filmowymi - Bavarian Film Awards - za najlepszą reżyserię i najlepszą scenografię. W polskich kinach film zagości w piątek, 3 marca.

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.