Kochanie, a może zrobimy test na HIV? Jest okazja

Czytaj dalej
Fot. Paweł Stauffer
Daniel Dreyer

Kochanie, a może zrobimy test na HIV? Jest okazja

Daniel Dreyer

Jutro takie testy - bezpłatnie i anonimowo - będzie można wykonać w Grudziądzu. W naszym mieście stwierdzono dotąd 12 zachorowań na AIDS.

Tak zwane „grupy ryzyka” zakażenia wirusem HIV znają chyba wszyscy. Mówi się, że wśród osób najbardziej zagrożonych są narkomani, prostytutki, osoby o skłonnościach homoseksualnych... Rzadziej pamięta się, że zakażeniem zakończyć mógł się jeden przypadkowy kontakt.

O zrobieniu testu poważnie myśleć powinny nie tylko osoby z bardzo „bogatą” przeszłością, ale także z jednorazowymi „wpadkami”. Na przykład pary, które po szaleństwach młodości, poważnie planują wspólną przyszłość i chcą mieć „czystą kartę” na dobry jej początek.

Badania, które będą prowadzone w Grudziądzu, zostaną poprzedzone indywidualnym wywiadem z każdą zainteresowaną osobą. W jej trakcie doradca oceni, czy „wpadki” z życia były rzeczywiście groźne. I zdecyduje o skierowaniu na test.

Badania prowadzić będą specjaliści ze Stowarzyszenia Wolontariuszy „Razem”, prowadzącego Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne w Toruniu i Bydgoszczy. Obecnie najczęściej zakażenie HIV stwierdzane jest u mężczyzn.

- To około 95 proc. wszystkich przypadków. Głównie są to osoby homoseksualne - mówi Grażyna Rzeźnik z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grudziądzu.

Przypadki zakażenia wirusem HIV rejestrowane są od 1985 roku. Od tego czasu w Grudziądzu stwierdzono ich 39. W tej grupie jest 12 osób, u których wirus HIV wywołał chorobę AIDS. Niektóre z tych osób już nie żyją.

Według danych sanepidu, w bieżącym roku w całym województwie stwierdzono 40 nowych przypadków HIV oraz 4 przypadki AIDS.

W naszym mieście badania - bezpłatne i anonimowe - będą prowadzone we wtorek, w g. 14-19 w budynku dawnego Szpitala przy ul. Szpitalnej 6/8. Ich wyniki będzie można odebrać - wyłącznie osobiście- 10 grudnia, w g. 15-17.

Współorganizatorem akcji badań jest Urząd Miejski w Grudziądzu.

Daniel Dreyer

Przygodę z dziennikarstwem rozpocząłem jako student-praktykant, w grudziądzkim oddziale "Gazety Pomorskiej". I z nim jestem związany do dziś, od 1 października 2005 roku jako kierownik redakcji. Tematyka jaką podejmuję to sprawy bliskie mieszkańcom Grudziądza i okolic: to, co napełnia ich obawami albo daje nadzieję, to co ich smuci albo cieszy, to z czego są dumni albo... co wymaga zmiany, aby się nie wstydzić. Dziennikarstwo postrzegam jako misję, którą jest nie tylko stawianie pytań, ale szukanie odpowiedzi. Prywatnie jestem fanem różnorodnej, ale tylko dobrej muzyki, miłośnikiem górskiej turystyki i bardzo początkującym żeglarzem.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.