Kolejny SKOK na kasę klientów

Czytaj dalej
Fot. Paweł Skraba
Agnieszka Domka-Rybka

Kolejny SKOK na kasę klientów

Agnieszka Domka-Rybka

Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła wczoraj działalność posiadającego oddziały m.in. w Toruniu, Włocławku i Inowrocławiu SKOK Polska.

Klienci ulokowali w nim ponad 172 mln zł oszczędności. Otrzymają zwrot swoich pieniędzy, ale niestety, złożymy się na to my wszyscy, jeśli jesteśmy klientami banków.

25 lutego KNF zawiesiła działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej SKOK Polska oraz postanowiła wystąpić do sądu z wnioskiem o ogłoszenie jej upadłości.

Z komunikatu komisji wynika jasno, że aktywa SKOK Polska nie wystarczają na zaspokojenie zobowiązań tej kasy.

„W związku z głęboką niewypłacalnością SKOK Polska, ujawnioną przez zarządcę komisarycznego, oraz brakiem perspektyw restrukturyzacji wobec odmowy udzielenia pomocy finansowej przez Kasę Krajową i brakiem zgody banków na przejęcie SKOK Polska, jedynym rozwiązaniem jest zawieszenie działalności. Stanowi to formalną przesłankę do uruchomienia wypłat pieniędzy gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego” - wyjaśnia KNF.

- Depozyty są gwarantowane tak jak w bankach do kwoty 100 tysięcy euro (ok. 437 tysięcy złotych - red.) - mówi „Pomorskiej” Andrzej Dunajski, rzecznik Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. - Wszelkie informacje na ten temat udostępnia zawsze BFG.

Zgodnie z ustawą o bankowym funduszu, gwarantowane pieniądze są wypłacane w terminie 20 dni roboczych liczonych od dnia złożenia wniosku do ogłoszenia upadłości spółdzielczej kasy.

Niestety, to niejedyna SKOK, która ma problemy. W styczniu tego roku napisaliśmy o kłopotach około 18 tys. klientów wszystkich 30 oddziałów SKOK „Kujawiak”. Najwięcej, bo aż ponad 20 placówek, znajdowało się w naszym regionie, m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Aleksandrowie Kujawskim, Inowrocławiu, Nakle. BFG zwrócił klientom „Kujawiaka” 187 mln zł, bo tyle wynosiły ich oszczędności.

Kłopoty SKOK „Kujawiak” rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku, gdy zarząd nie przygotował sprawozdania finansowego. Powołano tam wówczas zarząd komisaryczny. Okazało się, że kasa ma stratę w wysokości około 100 milionów złotych, bez możliwości jej pokrycia. To kolejny SKOK, po „Wołominie” i „Wspólnocie”, na którego upadłość złożą się cały sektor bankowy i jego klienci.

- Na pewno wzrośnie składka na fundusz bankowy, na co złożą się wszyscy klienci banków - podkreśla Paweł Majtkowski, analityk rynków finansowych.

Wkrótce Bankowy Fundusz Gwarancyjny opublikuje wykaz placówek, w których będzie można wypłacić oszczędności w SKOK Polska. Posiadający je powinni stawić się z dokumentem tożsamości. Będą tam mogli wypłacić zgromadzoną gotówkę, zlecić przelew na wskazane przez siebie konto w innym banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. W przypadku wypłaty w formie gotówkowej kwoty przekraczającej 20 tys. zł konieczne jest poinformowanie o takim zamiarze wybranego oddziału banku z 2-dniowym wyprzedzeniem (osobiście).

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.