Bartosz Dybała

Konie arabskie zjadą na aukcję pod Kraków

Aukcja zostanie zorganizowana na terenie Klubu Jazdy Konnej Szary. Odbywają się tam krajowe i międzynarodowe zawody. Fot. Klub Jazdy Konnej Szary Aukcja zostanie zorganizowana na terenie Klubu Jazdy Konnej Szary. Odbywają się tam krajowe i międzynarodowe zawody.
Bartosz Dybała

We wrześniu w Michałowicach pojawią się konie z całego świata. Tu nie chodzi o zemstę - mówią byli szefowie stadnin w Janowie.

To będzie pierwsza tego rodzaju impreza w podkrakowskich Michałowicach. Od 8 do 10 września odbędzie się tam Krakowska Aukcja Koni Arabskich. Jak podał portal money.pl, organizatorami są byli szefowie stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie oraz ludzie związani z aukcjami, którzy zostali wykluczeni z działania, gdy wymienione stadniny przejęli ludzie z namaszczenia PiS. Miejsce pod imprezę udostępnią właściciele Klubu Jazdy Konnej Szary. W internecie można już znaleźć listę aukcyjną, na której jest na razie 29 koni.

- W 2016 roku zorganizowaliśmy w tym samym miejscu pokaz koni arabskich. Nie było żadnej aukcji, po prostu pokaz - tłumaczy Anna Stojanowska, była inspektor w Agencji Nieruchomości Rolnych i współorganizatorka imprezy. - Pomógł nam przy tym prywatny hodowca. Wydarzenie spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem, dużym zainteresowaniem. Uznaliśmy, że hodowcy, właściciele i po prostu miłośnicy najlepszych koni na świecie chcieliby takiej imprezy. Dlatego próbujemy - kwituje Stojanowska.

Zaznacza, że założeniem organizatorów nie jest budowanie konkurencyjnego wydarzenia dla Pride of Poland, corocznej aukcji koni arabskich, odbywającej się w Janowie Podlaskim. Tegoroczny wynik tej aukcji był bardzo słaby. Sprzedano jedynie sześć koni z krajowej hodowli. Zysk z aukcji to 410 tys. euro. Dla porównania, na imprezie w 2015 r. udało się uzyskać 4 mln euro. - Tu nie chodzi o żadną zemstę. Konie to nasze całe życie. Dlatego dalej chcemy być z nimi związani - dodała Stojanowska.

Czy impreza będzie okazją do promocji gminy? Informacje o niej dotarły już do Antoniego Rumiana, wójta Michałowic.

- Wszystkie imprezy, które odbywają się w tym klubie są promocją naszej gminy. Odbywają się zawody zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Przyjeżdża telewizja - mówi Rumian. Jego zdaniem także aukcja będzie okazją do wypromowania Michałowic.

- Osoby, które organizują aukcje, zwróciły się do nas z zapytaniem, czy moglibyśmy udostępnić nasz obiekt. Kochamy konie, dlatego zgodziliśmy się - przyznaje Anna Szary, właścicielka Klubu. Zaznacza, że od pięciu lat organizują zawody jeździeckie. Aukcja zostanie przeprowadzona tam pierwszy raz.

Dodzwoniliśmy się do stadniny w Janowie Podlaskim, ale prezes był nieosiągalny i nie uzyskaliśmy komentarza w tej sprawie.

W Michałowicach ma się zjawić też Shirley Watts, żona perkusisty zespołu The Rolling Stones. To właśnie ona w ubiegłym roku zabrała ze stadniny w Janowie dwie swoje klacze. Wcześniej padły tam trzy, w tym dwie należące do Watts. Na aukcji mają się pojawić także kupcy z rejonu Zatoki Perskiej, którzy dotąd gościli w Janowie Podlaskim.

Bartosz Dybała

Dziennikarz "Gazety Krakowskiej" i "Dziennika Polskiego". Laureat konkursu Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii dziennikarstwo interwencyjne. Zajmuję się tematyką kryminalną, czasami medyczną oraz kwestiami związanymi z zabudową Krakowa.

Komentarze

3
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

potrzebująca

kupię ogiera Petru

potrzebująca

kupię ogiera Petru

MIK

jednak PIS miał rację,że byli dyrektorzy stadnin kombinowali na wlasną rękę..skąd nagle,po 2 latach znaleziono konie do sprzedazy?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.