Alicja Fałek

Koniec mrzonek o mieście Chełmiec? Zmiana ma być odsunięta w czasie

Bernard Stawiarski jest optymistą. Wierzy, że wieś Chełmiec od 1 stycznia 2018 roku będzie miastem Fot. Ala Fałek, Stanisław Śmierciak Bernard Stawiarski jest optymistą. Wierzy, że wieś Chełmiec od 1 stycznia 2018 roku będzie miastem
Alicja Fałek

Rada Ministrów zamierza na 2019 rok przesunąć zmianę gminy z wiejskiej na miejsko-wiejską.

Pierwszego stycznia 2018 roku Chełmiec miał stać się miastem. Tymczasem powstał projekt Rozporządzenia Rady Ministrów, który przesuwa o rok zmianę statusu gminy wiejskiej na miejsko-wiejską.

- Dopóki rozporządzenie nie wejdzie w życie, dla mnie nic się nie zmienia. W sylwestra pożegnamy Chełmiec jako wieś, a pierwszego stycznia przywitamy miasto - zastrzega Bernard Stawiarski, wójt Chełmca.

Ministerstwo analizuje

Rada Ministrów 24 lipca tego roku przyjęła rozporządzenie, w myśl którego Chełmiec od 1 stycznia 2018 r. będzie miastem.

Wszystko wskazuje na to, że jeśli ta zmiana nastąpi, to dopiero rok później. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce jeszcze raz przyjrzeć się zasadności nadania statusu miasta miejscowościom Chełmiec i Józefów nad Wisłą.

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia, odroczenie wynika z faktu, że do resortu spraw wewnętrznych docierały sygnały od mieszkańców i przedstawicieli władz gminy, które wskazują na „wątpliwości dotyczące kwestii nadania statusu miasta”. Radni Chełmca mieli poddać w wątpliwość rzetelność przeprowadzonych konsultacji i poprosić o ponowną analizę.

„Mając na względzie powyższe wydaje się zasadnym odroczenie nadania statusu miasta” - czytamy w uzasadnieniu. - „Przesunięcie o rok terminu wejścia w życie regulacji pozwoli wszystkim zainteresowanym na ponowną analizę zasadności nadania statusu miasta miejscowościom: Józefów nad Wisłą i Chełmiec, w tym na rzetelne skonsultowanie tych spraw z mieszkańcami”.

Nie zmienia planów

Wójt Chełmca Bernard Stawiarski przyznaje, że o projekcie rozporządzenia dowiedział się z mediów. Początkowo był w szoku.

W dalszej części tekstu czytaj:

 • Czy wójt wycofa się ze zmiany?
 • Skąd zmiana decyzji rządu?
 • Kto jeszcze jest przeciw zmianie?

 

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Alicja Fałek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.