Konstytucja dla nauki. Sejm dał zielone światło reformie uczelni

Czytaj dalej
Fot. brak
Iwona Krzywda

Konstytucja dla nauki. Sejm dał zielone światło reformie uczelni

Iwona Krzywda

Posłowie przyjęli projekt tzw. konstytucji dla nauki autorstwa ministra Jarosława Gowina.

Dokument przygotowany przez resort nauki i szkolnictwa wyższego zastąpi cztery ustawy, które dotychczas regulowały funkcjonowanie rodzimych szkół wyższych. Wicepremier Jarosław Gowin zaplanował dla uczelni gruntowną reformę. Nowe będą m.in. przepisy dotyczące ich finansowania. Mają one ułatwić bardziej elastyczne zarządzanie budżetem trafiającym na konta poszczególnych jednostek. Większe uprawnienia zyskają rektorzy, w publicznych szkołach wyższych pojawią się dodatkowe organy – rady uczelni, a studia trzeciego stopnia zastąpią szkoły doktorskie.

Burzliwe prace parlamentarne nad finalnym kształtem konstytucji dla nauki trwały blisko dwa miesiące. Ostatecznie Sejm dał jednak reformie Gowina zielone światło. Głosowanie w tej sprawie odbyło się w nocy z wtorku na środę. Za przyjęciem nowej ustawy opowiedziało się 233 posłów, 195 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

– Decyzję Sejmu przyjąłem z zadowoleniem. Oczywiście, żeby zapewnić sobie poparcie dla tego projektu, rząd musiał zgodzić się na pewne ustępstwa, które nieco stępiły ostrza reformy, główna logika zmian została jednak zachowana. Dzięki nim uczelnie zyskają większą autonomię, ale także większą odpowiedzialność za swoje działania – komentuje prof. dr hab. Jarosław Górniak, dziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przewodniczył Radzie Narodowego Kongresu Nauki, biorącej udział w przygotowywaniu ustawy 2.0.

Czytaj więcej:

  • Które przepisy uległy zmianom?
  • Jaka będzie przyszłość Konstytucji dla nauki?
Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,00 zł miesięcznie.

Iwona Krzywda

Do redakcji Dziennika Polskiego dołączyłam w sierpniu 2015 r. Zajmuję się głównie ogólnopolskimi i lokalnymi tematami związanymi z systemem ochrony zdrowia oraz szkolnictwem wyższym.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.