Grażyna Starzak

Kościół. Coraz mniej uczniów chodzi na religię

Wielu uczniów uważa, że lekcje religii są nudne, na kiepskim poziomie i to „strata czasu” Fot. Janusz Wójtowicz Wielu uczniów uważa, że lekcje religii są nudne, na kiepskim poziomie i to „strata czasu”
Grażyna Starzak

Kościół. W Małopolsce udział w katechezie wciąż jest powszechny, ale w województwie łódzkim uczestniczy w niej tylko co trzeci nastolatek

Jeszcze pięć lat temu w Polsce na religię chodziło ponad 90 proc. gimnazjalistów i licealistów. Dzisiaj taka frekwencja jest już tylko w diecezjach południowej i wschodniej Polski. W szkołach w Łodzi, Warszawie czy we Wrocławiu aż połowa uczniów nie chodzi na katechezę. Podobna sytuacja, jeśli chodzi o katechizację młodych, jest również w innych krajach.

Nuda i stracony czas

Według Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego więcej niż połowa ankietowanych młodych ludzi uważa, że poziom merytoryczny katechezy w szkole nie jest zbyt wysoki i że „nie chodzi na te zajęcia z ochotą”. Wielu z nich twierdzi, że lekcje religii są nudne i że to „stracony czas”.

Katecheci nie są jednak źle oceniani. Prawie 60 proc. uczniów uważa, że stosunek katechetów do nich samych jest bardzo dobry lub dobry, kolejne 16 proc. ma niewielkie zastrzeżenia, a 8 proc. badanych ocenia swoje relacje z katechetą jako złe.

Bo chcą rodzice

Z badań CBOS „Młodzież 2016” wynika, że systematycznie spada religijność młodych. Można to zaobserwować nie tylko na niedzielnych mszach, ale także na lekcjach religii. W niektórych regionach kraju, np. w województwie łódzkim, są takie szkoły średnie, gdzie na katechezę w ostatniej klasie chodzi już tylko jedna trzecia uczniów.

Czytaj więcej:

 • Katecheci mają problem
 • Przerażający stan wiedzy
Pozostało jeszcze 60% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.