Łukasz Gazur

Kraków. Arrasy na Wawelu odsłaniają swe tajemnice

Arrasy są jednymi z najcenniejszych obiektów w zbiorach Wawelu Fot. Adam Wojnar Arrasy są jednymi z najcenniejszych obiektów w zbiorach Wawelu
Łukasz Gazur

Sztuka. Wydany właśnie katalog porządkuje wiele nowych faktów o cennych tkaninach.

„Katalog arrasów króla Zygmunta Augusta” to owoc wieloletnich badań prowadzonych przez pracownice Zamku Królewskiego na Wawelu - Marię Hennel-Bernasikową i Magdalenę Piwocką, nad królewskimi tapiseriami, zamówionymi w Brukseli w najlepszych zakładach tkackich ówczesnej Europy.

- To największa kolekcja, która powstała na zlecenie jednego zamawiającego jako homogeniczne, całościowe wyposażenie jednej rezydencji - tłumaczy Magdalena Piwocka.

Katalog stanowi podsumowanie stanu badań i wiedzy o arrasach. Przede wszystkim dotyczą one formy artystycznej i domniemanego autorstwa kartonów (czyli wzorców) oraz werdiur (czyli tapiserii o tematyce roślinno-zwierzęcej lub krajobrazowej).

Dziś namierzono także 34 repliki. Więcej miały tylko „Dzieje Apostolskie” Rafaela. - To dowód, jakim powodzeniem cieszyły się kartony naszych arrasów autorstwa Michiela Coxciena - tłumaczy Piwocka.

Czytaj więcej:

  • Ciekawym wątkiem w historii opisywanych tkanin jest sprawa ich cen
  • Co na ten temat mówi dr hab. Ryszard Szmydki?
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Gazur

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.