Kraków, czyli „Miasto Skarbów” w serialu

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Nicole Makarewicz

Kraków, czyli „Miasto Skarbów” w serialu

Nicole Makarewicz

Miasto wydało 850 tys. zł na promocję w nowym serialu TVP. Za te pieniądze cała Polska ma jesienią oglądać Sukiennice i Rynek.

Kraków po raz kolejny zdecydował się na promocję w telewizyjnym serialu. Tym razem miasto postanowiło współpracować z Telewizją Polską, a nie jak miało to miejsce w przypadku serialu „Majka” z TVN.

„Miasto Skarbów”, do którego zdjęcia rozpoczęły się już w czerwcu, jesienią pojawi się na antenie TVP 2. Produkcja ma być największym hitem ramówki telewizyjnej Dwójki. Gwiazdami kryminalnego serialu będą Aleksandra Popławska i Magdalena Różczka. Bohaterem produkcji ma być również Kraków.

- Serial jest współfinansowany przez miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission, którego KBF jest operatorem. Wkład finansowy w projekt wynosi 850 tys. zł - informuje Michał Zalewski z biura prasowego Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Krakow Film Commission to specjalna instytucja, która odpowiada za promowanie filmowego Krakowa oraz Krakowa jako lokacji.

Co ciekawe, to TVP wyszło do miasta z propozycją produkcji serialu w naszym mieście, a urzędnicy na to przystali.

Co za wydane pieniądze otrzyma w zamian miasto? Pokazanie w 14-odcinkowym serialu krakowskich plenerów. W „Mieście Skarbów” mają się pojawiać Sukiennice, Rynek Główny, Centrum Kongresowe ICE Kraków, Muzeum Archeologiczne, ulica Krakowska oraz wnętrza kamienic znajdujących się przy Placu Biskupim.

- Ponadto w serialu pokazywane są pracownie malarskie, muzea, krakowskie kamienice, międzywojenne wille, ale także nowohuckie plenery. Kraków pełni rolę kolejnego bohatera, służąc za scenerię, jak również, jako miejsce skupiające światowe dzieła sztuki, między innymi „La Bella Principessę” przypisywaną Leonadrowi Da Vinci, czy „Coś się kończy” Sasnala - dodaje Zalewski.

Dzieła sztuki są w produkcji bardzo ważne, bo serial opowiada o dwóch siostrach, Alicji, genialnej historyk sztuki, która współpracuje z policją oraz Ewie, utalentowanej malarce, zajmującej się specyficznymi - i nie zawsze zgodnymi z prawem - zamówieniami dla bogatych kolekcjonerów sztuki. Współdziała ona ze złodziejami obrazów, których pomaga łapać Alicja.

W miniony piątek kręcono zdjęcia na rynku wśród tłumów turystów. Zdjęcia potrwają jeszcze do października. Z pracy w Krakowie cieszą się aktorzy grający w produkcji, ale jednocześnie zwracają uwagę na problemy miasta, które zna cała Polska i Europa.

- Kraków jest wymarzonym miejscem do produkcji tego serialu, bo czuć tu artystyczną atmosferę. Miasto jest fantastyczne, szczególnie latem, bo zimą jest tu smog. Pracowałam tu w zimie, to było naprawdę trudne - podkreśla Aleksandra Popławska wcielająca się w rolę Alicji. Ewę gra natomiast Magdalena Różczka.

Nicole Makarewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.