Paweł Gzyl

Kraków i jego seryjny zabójca

Tak będą wyglądały ulice Krakowa w nowym filmie Krzysztofa Langa - „Śpij kochanie” - będącym opowieścią z połowy lat 50. Fot. Archiwum Tak będą wyglądały ulice Krakowa w nowym filmie Krzysztofa Langa - „Śpij kochanie” - będącym opowieścią z połowy lat 50.
Paweł Gzyl

„Śpij kochanie” opiera się na autentycznych faktach z milicyjnych kronik z połowy lat 50. Główne role w filmie zagrali dwaj znakomici aktorzy - Andrzej Chyra i Tomasz Schuchardt.

W Krakowie zakończyły się zdjęcia do fabularnego filmu „Śpij kochanie”. Ekipa pod wodzą reżysera Krzysztofa Langa przebywała pod Wawelem i w plenerach Małopolski aż 33 dni. Większość ujęć zrealizowano w Krakowie - stąd, kiedy film wejdzie do kin, na ekranie rozpoznamy m.in. ulice: Biskupią, Dajwór, Dolnych Młynów i Pijarską. W filmie pojawi się również Przylasek Rusiecki, Nowa Huta, Stare Miasto, a także Zakopane.

„Śpij kochanie” to historia osnuta na faktach. Kraków, maj 1955. Polska jest nadal w okowach stalinowskiego terroru. Władysław Mazurkiewicz - 44 lata, przystojny, elegancki, pełen uroku playboy - żyje i bezkarnie popełnia kolejne morderstwa. Z zagadką zbrodni Mazurkiewicza mierzy się młody, oddany systemowi milicjant - Karski. Pod wpływem prowadzonego przez siebie śledztwa, które rozwija się w zaskakujący sposób, Karski rewiduje swoje poglądy. W efekcie niezłomności śledczego Mazurkiewicz zostaje skazany i zawisa na szubienicy.

W role główne w filmie Krzysztofa Langa wcielili się znakomici polscy aktorzy: Andrzej Chyra (Władysław Mazurkiewicz) i Tomasz Schuchardt (milicjant Karski). Znanych nazwisk nie zabrakło również wśród aktorów drugiego planu. Są to: Bogusław Linda, Andrzej Grabowski, Karolina Gruszka, Katarzyna Warnke, Arkadiusz Jakubik, Iza Kuna, Jerzy Trela, Katarzyna Figura, Ireneusz Czop i Tomasz Schimscheiner.

Zobaczymy pojedynek między perwersyjnym zabójcą a młodym milicjantem

- To historia pokazana z dwóch punktów widzenia: młodego porucznika milicji, który jest w śledztwo wmanewrowany i człowieka, którego tropi - Mazurkiewicza - mówi Krzysztof Lang. - Dla nas historia Władysława Mazurkiewicza, w powojennej kryminalistyce bodaj jedynego tak słynnego seryjnego mordercy, który był podejrzewany o blisko 30 zabójstw, a przyznał się tylko do sześciu i kilku usiłowań, jest wehikułem do opowiedzenia o tamtych czasach i o człowieku, który go tropi, a pod wpływem śledztwa zmienia się: dojrzewa i inaczej patrzy na rzeczywistość - dodaje reżyser.

Autorem scenariusza mrocznej opowieści o seryjnym mordercy jest Andrzej Gołda. Za zdjęcia do kryminalnej historii z czasów stalinowskich odpowiadał Adam Sikora.

Koproducentami obrazu są Krakowskie Biuro Festiwalowe i Krakow Film Commission. „Śpij kochanie” jest laureatem tegorocznej, 8. już edycji Konkursu na Wspieranie Produkcji Filmowej, organizowanego przez Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie, a finansowanego ze środków Województwa Małopolskiego i Miasta Kraków.

W kinach „Śpij kochanie” zobaczymy dopiero późną wiosną 2017 roku.

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.