Paweł Gzyl

Kraków i Małopolska na festiwalu w Berlinie

Kraków i Małopolska na festiwalu w Berlinie
Paweł Gzyl

W Berlinie trwa tegoroczna edycja międzynarodowego festiwalu filmowego. Jury i widzowie zobaczą w Konkursie Głównym nowy film Małgorzaty Szumowskiej - „Twarz” - nakręcony w Małopolsce.

Zdjęcia do najnowszego obrazu krakowskiej reżyserki powstawały na wiosnę 2016 roku w Rożnowie pod Nowym Sączem. Malownicza wieś udzieliła filmowcom nie tylko swe górskie plenery. Ponad 300 mieszkańców Rożnowa i okolic zgłosiło się na statystów przy realizacji obrazu. Potem ekipa przeniosła się do Krakowa, gdzie kręcono we wnętrzach miejskich kamienic.

Głównym bohaterem filmu jest młody chłopak, który w wyniku wypadku doznaje poważnych obrażeń twarzy. Szansą na powrót do zdrowia okazuje się być eksperymentalna operacja. Po jej wykonaniu chłopak wygląda zupełnie inaczej niż kiedyś. Decyduje się jednak na powrót do rodzinnej wsi. Jak przyjmą go dawni sąsiedzi?

- Mogę powiedzieć, że to ma być symboliczna opowieść o tym, czym jest zmiana twarzy - jak ludzie reagują na taki proces, a także jaką wagę przywiązujemy do wyglądu. Czy z wyglądem zmienia się sam człowiek czy nie. I czy to rzeczywiście jest tak ważne, jak się nam wydaje - zdradza Szumowska w rozmowie z serwisem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

W dalszej części tekstu przeczytasz o filmie Małgorzaty Szumowskiej oraz szansach "Twarzy" na festiwalu.

Pozostało jeszcze 71% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.