Kraków: kontrolerzy prezydenta weszli do Muzeum Armii Krajowej. Chodzi o budzącą kontrowersje konserwację cennej kolekcji broni

Czytaj dalej
Fot. Adam Wojnar/ Polskapresse
Piotr Subik

Kraków: kontrolerzy prezydenta weszli do Muzeum Armii Krajowej. Chodzi o budzącą kontrowersje konserwację cennej kolekcji broni

Piotr Subik

Prof. Jacek Majchrowski chce wiedzieć, czy były nieprawidłowości podczas konserwacji niezwykle cennej kolekcji broni palnej dra Stanisława Wcisły. Sugerowała to w liście do niego część pracowników placówki, a także radny miejski PiS Adam Kalita. Wyniki kontroli poznamy pod koniec stycznia 2018 r.

– Kontrola w Muzeum Armii Krajowej dotyczy przeprowadzonej w ubiegłym roku konserwacji broni palnej– informacje, do których dotarł „Dziennik Polski” potwierdza wiceprezydent Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig. Od zeszłego tygodnia pełni on również funkcję przewodniczącego Rady Muzeum AK (zastąpił na tym stanowisku radnego wojewódzkiego Kazimierza Barczyka).

Przeprowadzenie kontroli w podległej po połowie magistratowi i urzędowi marszałkowskiemu placówce nakazał 12 grudnia br. prezydent Jacek Majchrowski. Zapowiedział jednocześnie, że stanie się to jeszcze w tym roku. I rzeczywiście, w miniony piątek do Muzeum AK zawitali kontrolerzy z magistratu.

Jak precyzuje rzeczniczka prezydenta Monika Chylaszek, pracownicy Biura Kontroli Urzędu Miasta Krakowa sprawdzą m.in. na czym polegał udział pracowników Muzeum AK w konserwacji kolekcji broni. – Wyniki powinniśmy poznać z końcem stycznia – powiedziała nam Monika Chylaszek.

Decyzja prezydenta Jacka Majchrowskiego to reakcja na interpelację złożoną w listopadzie przez radnego miejskiego Adama Kalitę (PiS). A ta z kolei zainspirowana była m.in. artykułem „Muzeum AK: karabiny jak... łopaty?”, który ukazał się na łamach „Dziennika Polskiego”.

– Od dawna z różnych źródeł docierały do mnie informacje o nieprawidłowościach przykonserwacji broni w Muzeum Armii Krajowej. Mam wątpliwości, kto ją robił i czy rzeczywiście się odbyła – tłumaczy Adam Kalita.

Czytaj więcej:

 • Na co skarżyli się pracownicy muzeum AK?
 • Czego użyto do czyszczenia broni?
 • Czy konserwacją cennej broni zajął się wyszkolony konserwator?
Pozostało jeszcze 43% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.