Kraków. Kopiec czy pomnik AK? A może to i to

Czytaj dalej
Fot. Joanna Urbaniec
Piotr Subik

Kraków. Kopiec czy pomnik AK? A może to i to

Piotr Subik

Upamiętnienie polskiej podziemnej armii na obrzeżach Krakowa byłoby alternatywą pomnika planowanego u stóp Wawelu.

Kopiec Armii Krajowej miałby być usypany na północnych obrzeżach Krakowa, blisko wylotu al. 29 listopada w kierunku Warszawy i planowanej pętli tramwajowej przy ul. Banacha na Górce Narodowej. Pomysł taki rzucił Jakub Łoginow, koordynator inicjatywy „Lasy dla Krakowa”. Dzięki staraniom społeczników miasto zaczęło działania na rzecz powiększenia Lasu Witkowickiego. I to właśnie na tym terenie miałoby być wzniesione nietypowe upamiętnienie największej podziemnej armii w okupowanej Europie.

- Armia Krajowa i jej weterani zasługują na najwyższy szacunek, a w krakowskiej tradycji najwyższą formą oddania honoru jest właśnie kopiec. Kopiec AK byłby godniejszą formą upamiętnienia tej formacji niż kontrowersyjny pomnik pod Wawelem - tłumaczy Jakub Łoginow. I dodaje, że kopiec AK stanowiłby „atrakcyjną” i „prestiżową” dominantę nad powstającym dużym kompleksem Lasu Witkowickiego. - Równocześnie byłoby to miejsce pamięci i edukacji patriotycznej Polaków, ale także, podobnie jak kopce Kościuszki i Piłsudskiego - atrakcyjne miejsce dla spędzenia wolnego czasu i rekreacji. I przyczyniłoby się do zmniejszenia napięć i uniknięcia kontrowersji związanych z niefortunną lokalizacją pomnika - mówi Jakub Łoginow.

Czytaj więcej:

  • Szef Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Małopolsce nie ukrywa zdziwienia. Dlaczego?
  • "Kopiec to idea piękna i słuszna, jednak powinna być skonsultowana z samymi zainteresowanymi, czyli żołnierzami Armii Krajowej"
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,00 zł miesięcznie.

Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.