Paweł Gzyl

Kraków zamieni się w scenę dla teatrów ulicznych ze Wschodu

Jay Che Jia Jun zaprezentuje w Galerii Krakowskiej spektakl zatytułowany „Ping Pong Circus”. Będzie na co popatrzeć! Fot. Archiwum Jay Che Jia Jun zaprezentuje w Galerii Krakowskiej spektakl zatytułowany „Ping Pong Circus”. Będzie na co popatrzeć!
Paweł Gzyl

Od czwartku do niedzieli krakowskie ulice opanują teatry. W tych dniach odbędzie się bowiem pod Wawelem kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych - 31. Ulica.

Hasłem festiwalu będzie „Wiatr od Wschodu”. Oznacza to, że podczas prezentacji dominować będą zespoły działające na wschód od naszej granicy - od Rosji i Ukrainy po Koreę Południową i Australię.

- Chcemy po raz pierwszy w naszej historii pokazać krakowskim widzom, jak wygląda teatr uliczny na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Przyjrzymy się, jak wpływa nań tamtejsza kultura, tradycja i religijność. Dzięki temu zobaczymy, na ile artyści z Azji inspirują się tym, co dzieje się w europejskim teatrze, a na ile ich dokonania stanowią samodzielną jakość, wyrosłą ze wschodniej obrzędowości - wyjaśnia Jerzy Zoń, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych 31 Ulica.

Szczególnie mocnym akcentem festiwalu będzie prezentacja teatru południowokoreańskiego w jego najlepszych odsłonach. W trzydziestoletniej historii imprezy nie występował ani jeden zespół z tego kraju. Tak silna obecność koreańskiego teatru w obecnej edycji będzie czymś wyjątkowym nie tylko dla Krakowa, ale także w skali całej Polski.

Czytaj więcej:

  • Czterodniowe występy będą na różnych scenach plenerowych miasta. Gdzie będą te sceny?
Pozostało jeszcze 55% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka. 


 


Moja kariera: 


Zaczynałem w drugiej połowie lat 80. w magazynie muzycznym "Non Stop", potem pisałem do kolejnych wydawnictw tego typu - "Rock & Roll" i "Music Globe". Na początku lat 90. zostałem dziennikarzem "Tygodnika Małopolska" wydawanego przez "Solidarność" w Krakowie. Potem pisałem do "Tygodnika AWS", który powstał w miejsce tegoż periodyku. 


Od 2001 roku piszę do "Dziennika Polskiego", a od 2011 - również do "Gazety Krakowskiej". Specjalizuję się w wywiadach z gwiazdami show-biznesu - piosenkarkami, aktorkami, prezenterkami telewizyjnymi. Zapowiadam koncerty i premiery filmowe, piszę recenzje płyt. 


Moją pasją jest nowoczesna muzyka elektroniczna. Piszę o niej do serwisu internetowego "Nowa Muzyka". 


 Moje teksty: 


https://plus.dziennikpolski24.pl/iza-krzan-zeby-pracowac-w-mediach-trzeba-miec-do-siebie-duzy-dystans/ar/c13-16795215


https://plus.dziennikpolski24.pl/piotr-adamczyk-roznorodnosc-rol-i-miejsc-w-ktorych-pracuje-daje-mi-najwieksze-spelnienie/ar/c13-16700659


https://plus.dziennikpolski24.pl/joanna-kulig-ludzie-czesto-wstydza-sie-tego-co-tak-naprawde-jest-ich-atutem/ar/c13-16647327


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.