Krebane. Ich narodziny

Czytaj dalej
Fot. archiwum zespołu
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Krebane. Ich narodziny

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Jak to się stało, że w Brusach narodził się zespół, który rychło stał się wizytówką nie tylko gminy, ale całego regionu?

To była wiosna 1979 r. - idea narodziła się na spotkaniu u przewodniczącego Gminnej Rady Narodowej Henryka Narlocha z udziałem naczelnika gminy Wacława Górnego, prezesa Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych, dyrektora SKR w Brusach i dyrektora GOK w Brusach - Władysława Czarnowskiego.

500 tys. zł na początek przekazał WZKR w Bydgoszczy. Stroje uszył dom mody „Kreacja” w Chojnicach. Hafty na bluzkach, fartuszkach, serdakach i czepkach były dziełem 34 pań pracujących pod kierunkiem Anny Główczewskiej i Mirosławy Czarnowskiej.

Powstały stroje dla 66 osób, obuwie kupiono w sklepie zaopatrzenia teatralnego w Gdańsku. Kapela wzbogaciła się w klarnet, kontrabas, skrzypce, burczybas, diabelskie skrzypce i bazunę.

Zaczęły się zajęcia z tańca i śpiewu, a występ inauguracyjny nastąpił 9 marca 1980 r. Program przygotowali: Władysław Czarnowski, Roman Wilkiewicz (choreografia), Alojzy Liedtke (scenografia), Janina Dudzic i Krystyna Rodzeń (chór), Anna Główczewska i Mirosława Czarnowska (stroje).

I to był sukces, szeroko odnotowany w mediach. Krótko potem do kapeli „Krebane” dołączyła cała kapela weselna - Ferdynand Wałdoch, Tadeusz Czarnowski, Stefan Leper, wokaliści - siostry Elżbieta i Maryla Zblewskie, Celina Kołodziej, Maria Czapiewska, Krzysztof Kołodziej i Henryk Finster.

W maju zespół po raz pierwszy uczestniczył w III Przeglądzie Pieśni, Tańca, Muzyki i Gawędy Kaszubskiej w Chojnicach. Na festiwalu zespół zdobył nagrodę Wojewódzkiego Domu Kultury w Bydgoszczy oraz puchar Dziennika Wieczornego za najlepszy debiut.

Potem był występ w Nakle na Międzywojewódzkim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i zajęcie II miejsca.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.