Wojciech Mucha

Krowoderski zuch: O „lex Czarnek” inaczej (niż przeciwnicy)

Krowoderski zuch: O „lex Czarnek” inaczej (niż przeciwnicy)
Wojciech Mucha

Sporo emocji wzbudza projekt przepisów, nakładających na dyrektorów szkół obowiązek uzyskania opinii kuratorium co do zajęć prowadzonych w szkołach przez zewnętrzne stowarzyszenia lub organizacje.

Sprawa jest elektryzująca. Z jednej strony podnoszą się argumenty, że przepis godzi w autonomię szkół. Z drugiej – rodzą się zasadne pytania, na jaką samowolę powinny móc pozwolić sobie szkoły. Ktoś może powiedzieć, że z tą zasadnością to przesadzam, że zostałem stronnikiem kurator Barbary Nowak, o której znów było w tym kontekście głośno. Nic podobnego. Po prostu uważnie obserwuję to, co dzieje się na świecie. A dzieje się dziwnie.

Oto w Kalifornii matka 11-letniej dziewczynki zaalarmowała media, że jej córka podczas zajęć określanych jako „Klub Równości” była manipulowana w taki sposób, by zachwiać jej tożsamość płciową i w konsekwencji skłonić do jej zakwestionowania. Dziecko przekonywano, że jest biseksualne, a następnie, że jest „osobą transpłciową”. Kobieta wniosła sprawę do sądu, a ideolożki z „Klubu Równości” zawieszono.

I w Polsce słyszymy już, że w szkołach pojawiają się organizacje proaborcyjne czy zwolennicy teorii o istnieniu tzw. płci kulturowej, teorii właściwych do rozpatrywania ewentualnie na studiach (co i tak jest źródłem sporów). To dlatego proponowana przejrzystość w przepisach i dodatkowy nadzór (w tym obligatoryjny wgląd rodziców) mogą sprawić, że w świecie przemodelowania nawet takich pojęć jak „rodzina” czy nawet „płeć” rodzice mieliby pewność, że ktoś dodatkowo czuwa nad ich pociechami.

Nie ma co się czarować. Świat przyspieszył i nie zawsze pędzi w dobrą stronę. Gdy wyżej podpisany chodził do podstawówki, „niespodziewanymi gośćmi” mogli być jedynie dogadani z dyrekcją handlarze, ewentualnie zaprzyjaźniony z nią fotograf, który robił zdjęcia wszystkim klasom. Dziś frontem ideologicznym staje się niemal każda przestrzeń. Może choć szkołę uda się uchronić.

Wojciech Mucha

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.