Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paweł Gzyl

Krzysztof Sołek zaczął od sprzątania na planie. Dziś produkuje hity

W środku Krzysztof Sołek, po lewej Alex Pettyfer, po prawej Więckiewicz Fot. fot. Jacek Matuszczak W środku Krzysztof Sołek, po lewej Alex Pettyfer, po prawej Więckiewicz
Paweł Gzyl

Robienie filmu to nieustanne rozwiązywanie problemów - mówi krakowski producent, Krzysztof Sołek, którego najnowszy film - „Katyń - Ostatni świadek” wchodzi dziś na ekrany kin.

Co Pana zainteresowało w katyńskiej tematyce, że zdecydował się Pan wyprodukować „Ostatniego świadka”?

Kiedy reżyser Piotr Szkopiak i współproducentka Carol Harding spotkali się ze mną w Berlinie, poprosiłem o scenariusz. Przeczytałem go - i zaskoczyło mnie, że opowiada on nie o samej zbrodni katyńskiej, ale o tym, co wydarzyło się później. Głównym bohaterem jest angielski dziennikarz, który szukając ciekawego tematu, odkrywa prawdę o skrzętnie ukrywanej przez Sowietów zbrodni. Czyli nie jest to dokumentalna opowieść historyczna, ale thriller szpiegowski, którego akcja jest tylko osnuta wokół Katynia. To mi się spodobało.

Dziennikarz podąża śladem samobójstw...
Przypadkowo odkrywa historię polskiego żołnierza, który utopił się w pobliskiej rzece. Okazuje się, że to już któreś samobójstwo z kolei. Niewielu z nas wie, że w obozach przesiedleńczych, które zorganizowano w Anglii dla żołnierzy ocalałych z II wojny światowej, Polacy byli traktowani jak imigranci czekający na wizy do USA, Kanady czy Szkocji. Część z nich nie mogła wrócić do Polski, a część nie chciała. Wszyscy zostawili w kraju swoje rodziny. Dlatego samobójstwa były na porządku dziennym. Wkraczając w to środowisko, dziennikarz poznaje tajemniczego Polaka mającego dowody na popełnienie przez Stalina zbrodni w Katyniu.

Czytaj więcej:

 • Dlaczego Krzysztof Sołek wybrał produkcję filmową?
 • Czy angielscy producenci byli zainteresowani tematyką filmu związaną z historią Polski?
 • Jak wygląda praca z Hindusami?
Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Gzyl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.