Karol Wojtas

Ksiądz Józef Kurzeja - na ołtarze z Ziemi Limanowskiej

Społeczność Mistrzejowic od lat modli się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego. Fot. Archiwum Społeczność Mistrzejowic od lat modli się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego.
Karol Wojtas

Nasz duszpasterz, mimo wielu przeszkód, stworzył od podstaw parafię w Mistrzejowicach. Kapłan pomimo szykan ze strony ubeków poświęcał się posłudze. Zmarł w wieku 39 lat.

Przedstawiamy sylwetkę Ks. Józefa Kurzei urodzonego w Zasadnem, a związanego swym życiem z Krakowem w szczególności z Nową Hutą. Ks. Józef Kurzeja był twórcą i pierwszym proboszczem parafii w krakowskich Mistrzejowicach. Zmarł w wyniku prześladowań przez władze komunistyczne i SB. Jego proces beatyfikacyjny trawa od kilkunastu lat.

Trudne dzieciństwo

Józef Kurzeja urodził się 10 stycznia 1937 roku w Zasadnem, w parafii Kamienica. Był siódmym najmłodszym dzieckiem Stanisława Kurzei i Zofii z domu Gorczowskiej. Został ochrzczony w kościele parafialnym w Kamienicy. Józef miał cztery siostry: Marię, Stefanię późniejszą s. Mieczysławę, służebniczkę starowiejską, Annę późniejszą s. Longinę, sercankę i Zofię oraz dwóch braci Franciszka i Jana.

Rodzina Kurzejów utrzymywała się z pracy na roli. Ojciec pracował także, jako mierniczy. Gdy Józef miał dziewięć lat zmarła mu matka. Matka przed śmiercią życzyła sobie, aby młody Józef po jej śmierci został oddany pod opiekę pod ciotki, która mieszkała w Kadczy.

Gdy miał trzynaście lat jego rodzona siostra Stefania, która była w Zgromadzeniu Sióstr Służebniczek NMP zaprosiła go za zgodą przełożonej do ochronki w Wilamowicach. Tam Józef skończył siódmą klasę szkoły podstawowej. Po skończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Małym Seminarium w Krakowie. W myśl obowiązujących wówczas przepisów w PRL matura uzyskana w Małym Seminarium nie była oficjalnie uznawana przez państwo.

Józef, aby móc dalej studiować, musiał, więc zdać maturę państwową. Egzamin maturalny zdał przed państwową komisją w Katowicach 15 maja 1956 roku. Następnie Józef wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1962 roku, w katedrze wawelskiej z rąk ówczesnego wikariusza kapitulnego w Krakowie biskupa Karola Wojtyły. Mszę św. prymicyjną odprawił w kościele w Wilamowicach, a następną w kościele w Kamienicy.

Niełatwa posługa

Czytaj dalej i dowiedz się, jak ksiądz Kurzeja stworzył parafię w Mistrzejowicach oraz jakie efekty miały jego działania. 

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

    już od
    18,45
    /5 dni

Karol Wojtas

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.