
Pogrzeb Wojciecha Korfantego zgromadził tłumy mieszkańców regionu. Dla tego wybitnego Ślązaka z pewnością znajdzie się miejsce w panteonie. Czy podobnie zostanie potraktowany wojewoda śląski Michał Grażyński?
W 2022 lub najdalej w 2025 roku w podziemiach katowickiej archikatedry zostanie otwarty dla zwiedzających Panteon Górnoślązaków. Posłowie PiS właśnie poinformowali, że udało się im na ten cel zdobyć pół miliona złotych z ministerstwa kultury. Kolejne 20 procent potrzebnej kwoty ma wygospodarować Kościół.
Panteon to pomysł obecnego metropolity katowickiego, arcybiskupa Wiktora Skworca, który kilka razy wspominał o tym publicznie.
- Panteon ma być elementem budowania wiedzy historycznej o Śląsku i uhonorowaniem najbardziej zasłużonych dla polskości Śląska osobistości - wyjaśnia poseł PiS Jerzy Polaczek. Cel jest więc i historyczny, i polityczny, bo wystawa będzie głosem w kreowaniu polityki historycznej o Górnym Śląsku, gdzie żywioły polski, niemiecki i żydowski odgrywały znaczącą rolę, a wiele kwestii jest wciąż tematem żywych dyskusji historyków i polityków.
Proboszcz archikatedry ks. Łukasz Gaweł nie chce na razie wchodzić w szczegóły. - Sprawa jest na etapie wstępnym. Z pewnością panteon obejmie okres dziejów i ważne postaci w czasie od przyłączenia części Górnego Śląska do Polski aż po 2022 rok - wyjaśnia duchowny. Jak dodaje, nad panteonem z pewnością debatować będzie specjalny zespół, zaś całość zostanie pokazana w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla zwiedzających. Nie obejdzie się bez kontrowersji, bo polityka historyczna dzieli mieszkańców, by przypomnieć dyskusję towarzyszącą powstaniu wystawy stałej w Muzeum Śląskim.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień