Kwietniowe odczyty w Towarzystwie Miłośników Historii i Zabytków Krakowa
Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zaprasza w kwietniu na kolejny cykl odczytów popularnonaukowych poświęconych przeszłości i teraźniejszości miasta.
Co tydzień we wtorek w siedzibie Towarzystwa w kamienicy Krauzowskiej przy ul. św. Jana 12 można posłuchać wykładów na temat dziejów Krakowa, postaci z nim związanych, ochrony i konserwacji jego zabytków, ważnych zjawisk społecznych kulturalnych i ekonomicznych, zarówno z przeszłości, jak i dnia dzisiejszego. Odczyty wygłaszają krakowscy naukowcy: historycy, archeolodzy, muzealnicy, architekci…
Kwietniowy cykl odczytów zainaugurowany został w ubiegły wtorek wystąpieniem konserwatorek Bożeny Boby-Dygi i Katarzyny Feć-Sfory, które przedstawiły historię aranżacji sal pierwszego piętra kamienicy Krauzowskiej. Sale te przeszły w ostatnich dwóch latach gruntowny remont konserwatorski, który ujawnił liczne pozostałości dawnego wystroju: m.in. XVIII-wieczne polichromie i pięknie zdobiony drewniany strop z 1611 r.
W najbliższy wtorek 11 kwietnia dr Marcin Gadocha, historyk z Uniwersytet Pedagogicznego w Krakowie, przedstawi odczyt pt. „Jan III Sobieski i jego związki z Krakowem”. Tydzień później, 18 kwietnia, Magdalena Smaga z Muzeum Krakowa zaprezentuje sylwetkę architekta wnętrz Mariana Sigmunda. Kierowany przez niego zespół zaprojektował wnętrza wielu obiektów użyteczności publicznej w Nowej Hucie, m.in. Centrum Administracyjnego Huty im. Lenina, Teatru Ludowego, kina Świt, oraz zespołu lokali gastronomicznych Gigant na os. Willowym.
Z kolei we wtorek 25 kwietnia Towarzystwo zaprasza na debatę zatytułowaną „Problematyka konserwatorska Nowej Huty”. Specjaliści dyskutować będą nad formami ochrony tej oryginalnej dzielnicy, która w lutym bieżącego roku rozporządzeniem prezydenta RP uznana została za Pomnik Historii.
Działalność popularyzatorską w formie odczytów Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa umieściło w swoim statucie już w momencie formalnego powstania w 1897 r. Postanowiono wtedy jak najszybciej uruchomić odczyty publiczne, poświęcone głównie aktualnym problemom konserwatorskim i restaurowaniu zabytków oraz popularnie prelekcje dla młodzieży szkolnej i rzemieślniczej.
Systematyczne prelekcje ruszyły w 1923 r. i szybko zdobyły uznanie krakowian. Pojawił się wtedy cykl jedenastu wykładów poświęconych zabytkom i sztuce Krakowa, wygłoszonych w Miejskim Muzeum Przemysłowym. Z kolei w 1928 r. zaprezentowano cykl odczytów pod zbiorczym tytułem „Kraków w XIX wieku”. Kolejna seria miała miejsce w 1934 r. i nosiła tytuł „Wykłady o Starym Krakowie”. Odtąd prelekcje odbywały się systematycznie w poniedziałki aż do wybuchu wojny.
W okresie powojennym organizowano serie odczytów tematycznych, poświęconych m.in. Adamowi Mickiewiczowi, stanisławowi Wyspiańskiemu, Millenium Chrztu, historii sztuki i architektury Krakowa.
Obecnie odczyty odbywają się w siedzibie Towarzystwa przy ul. św. Jana 12 (I piętro) w Krakowie o godz. 17.15 oraz są transmitowane za pośrednictwem kanału YouTube. Wstęp wolny.