Lekarstwo dla mamy, zdrowe nogi i sukienka ślubna – świąteczne życzenia dzieci pod choinkę

Czytaj dalej
Fot. Arch. prywatne
Krystyna Trzupek

Lekarstwo dla mamy, zdrowe nogi i sukienka ślubna – świąteczne życzenia dzieci pod choinkę

Krystyna Trzupek

Mówi się, że w wigilijny wieczór spełniają się wszystkie życzenia. Dzieci czekają na ten dzień z niecierpliwością i już od rana wypatrują wymarzonych prezentów. Nie wszystkie jednak marzą o smartfonach i zabawkach. Czy każde życzenie uda się spełnić?

W niedużym białym domku z werandą w Przenoszy leży Jaś Wojnar. Chłopiec ma 9 lat. Urodził się z porażeniem mózgowym i padaczką lekoodporną. Nie chodzi, nie mówi, nie odżywia się samodzielnie. Obok przykucnęła siostra Jasia, 12-letnia Roksanka.

Pójść z bratem do szkoły

- Często wyobrażam sobie, jakby to było, gdyby Jasiek był zdrowy, jaki miałby głos, co lubił, czy często sprzeczalibyśmy się ze sobą? Chodziłabym z nim razem do szkoły, bawiła się – dziewczynka ścisza głos. 12-latka spędza z bratem każdą wolną chwilę. Często, gdy Jasiek trafia do szpitala, drży o niego i z niepokojem wygląda kiedy wróci. – Nieważny jest najnowszy model telefonu, laptopa, to się nie liczy, najważniejsze jest zdrowie, tego nauczyła mnie mama – mówi dojrzale dziewczynka. Roksanka jakiś czas temu oddała swoje włosy na peruki dla chorych na raka dzieci. – Gdybym miała do wykorzystania jedno marzenie, to chciałabym, by wszystkie dzieci na całym świecie były zdrowe. By żadne nie cierpiało, tak, jak Jasiu – dodaje. Dziewczynka bierze skrzypce do ręki, za chwilę rozlega się cicha melodia kolędy ,,Jezusa narodzonego”. Na twarzy Jasia maluje się skupienie. Chłopczyk uśmiecha się.

Jeździć na nartach

Po podłodze tupta mały żółw. To ulubieniec 9-letniego Stasia Sułkowskiego z Limanowej. - Ma na imię Tomek, uwielbiam się nim opiekować – opowiada chłopiec.

W dalszej części artykułu przeczytasz o marzeniach: dużych i małych

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krystyna Trzupek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.