Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Libiąż. Górnicy w Janinie nie są zadowoleni ze swoich pensji. Pytają, kiedy będą podwyżki?

Czytaj dalej
Fot. Archiwum GK
Bogusław Kwiecień

Libiąż. Górnicy w Janinie nie są zadowoleni ze swoich pensji. Pytają, kiedy będą podwyżki?

Bogusław Kwiecień

Średnia przekracza tutaj niewiele ponad 7 tys. zł brutto, ale jak podkreślają górnicy, większość z nich takiej kwoty na swoim pasku nigdy nie widziała

Górnicy w Polskiej Grupie Górniczej, do której należy także Piast-Ziemowit, gdzie pracuje wielu mieszkańców pow. chrzanowskiego, wywalczyli sobie podwyżki wynagrodzeń. Średnia płaca w zakładach tej spółki osiągnie do 2019 roku 7223 zł brutto. To blisko 500 zł więcej niż do tej pory. W Janinie, która należy do spółki Tauron Wydobycie, ludzie też chcą podwyżek.

Średnia przekracza tutaj niewiele ponad 7 tys. zł brutto, ale jak podkreślają górnicy, większość z nich takiej kwoty na swoim pasku nigdy nie widziała. - Na rękę mam faktycznie od 2,6 do 3,2 tys. złotych, w zależności od tego, czy pracuję w weekendy - mówi pan Marcin górnik z czteroletnim stażem na dole. - Do średniej wliczają się jeszcze barbórki, czternastki, bony żywnościowe.
Przede wszystkim na wysokość średniej wpływają wynagrodzenia dyrekcji i administracji kopalni oraz dozoru.

Mirosław Lipowski, przewodniczący Związku Zawodowego „Kontra” w Janinie zaznacza, że wysokość zarobków uzależniona jest również od wyników oddziału i całej kopalni. - Jeśli plan jest wykonany, to wówczas pensje są większe - mówi szef „Kontry”. Jak dodaje, żeby zarobić więcej, ludzie pracują także w soboty i niedziele. Nie ukrywają, że chcieliby dostawać więcej za pracę w tygodniu. Od dwóch lat spółka wypłaca im też co roku tzw. dodatek partycypacyjny w wysokości 1850 zł brutto, czyli taką premię.
- Nie zmienia to faktu, że górnictwo pozostało w tyle, jeśli chodzi o podwyżki. W wielu firmach zarobki są porównywalne lub nawet większe - mówią górnicy w Janinie.

Czytaj więcej?

 • które lata były najkorzystniejsze dla górników?
 • jaka będzie przyszłość kopalni?
Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bogusław Kwiecień

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.