Oprac. (lada)

Lipiec. Czas pocisnąć „Wielką Pętlą“

Oprac. (lada)

Nawet ci, którzy zwykle nie interesują się wyścigami szosowymi, ten jeden raz robią wyjątek. Tour de France po prostu nie pozwala się zignorować.

Od 2 do 24 lipca kibice kolarstwa będą przeżywać wielkie emocje podczas relacji Eurosportu 1 z Tour de France - największego wyścigu wieloetapowego na świecie. W peletonie zobaczymy trzech Polaków - Rafała Majkę, Macieja Bodnara (obaj w zespole Tinkoff) oraz Bartosza Huzarskiego (Team Bora Argon 18). Eurosport 1 będzie relacjonować na żywo wszystkie etapy wyścigu z komentarzem Krzysztofa Wyrzykowskiego, Tomasza Jarońskiego i Dariusza Baranowskiego. Międzynarodowym ekspertem stacji będzie trzykrotny zwycięzca „Wielkiej Pętli”, Amerykanin Greg LeMond.

21 etapów o łącznej długości ponad 3,5 tysiąca kilometrów - taki dystans będą mieli do pokonania kolarze podczas 103. edycji tegorocznego Tour de France. W tym sezonie najważniejszy kolarski wyścig na świecie oprócz Francji odwiedzi także Hiszpanię, Andorę i Szwajcarię. Niezwykle mocna obsada „Wielkiej Pętli” zwiastuje ogromne emocje i walkę do samego końca. Chris Froome, Nairo Quintana, Alberto Contador, Fabio Aru, Vincenzo Nibali, Richie Porte to najbardziej gorące nazwiska w peletonie.

- Jeśli popatrzymy na listę startową, to szybko zorientujemy się, że wszystkie siły w tym roku rzucone zostały na Tour de France. Najlepsi górale, najlepsi sprinterzy i choć za pasem są igrzyska olimpijskie w Rio, to jednak wartość wygrania „Wielkiej Pętli” zdaje się przewyższać olimpijskie medale - ocenił Tomasz Jaroński, komentator kolarstwa w Eurosporcie.

Lipiec. Czas pocisnąć „Wielką Pętlą“
[b]I etap.[/b] Kolarze pokonają 188 km urozmaiconego, ale płaskiego terenu z dwoma premiami 4 kat. Sprinterzy będą się mogli sprawdzić na lotnej premii, którą organizatorzy ustawili na 119 kilometrze. Przed nami także sporo historii, bo koniec etapu wyznaczono na legendarnej plaży „Utah”. To właśnie tam 6 lipca 1944 wylądowała część wielkich sił alianckich uderzających na zajętą przez hitlerowców Europę.

A co można powiedzieć o biało-czerwonych? Na starcie zobaczymy piątego kolarza tegorocznego Giro d’Italia - Majkę, a także Bodnara i Huzarskiego. - Każdy z Polaków będzie miał inne zadania. Bartosz Huzarski to wiadomo - ucieczki. Maciej Bodnar będzie w ekipie Tinkoff opiekunem Petera Sagana. Aktualny mistrz Polski na czas i potencjalny olimpijczyk będzie się mógł sprawdzić podczas „etapów prawdy”. Także mistrz Polski, Rafał Majka, jedzie na Tour w swojej stałej roli. Ostatni pomocnik Alberto Contadora bez konieczności walczenia w klasyfikacji generalnej. Tak było dwa lata temu, tak było przed rokiem, a zakończyło się trzema wygranymi etapami. Powtórka mile widziana - dodał Jaroński.

Sam Rafał Majka nie wyklucza walki o zwycięstwa etapowe w tegorocznym wyścigu. - Wszystko będzie podporządkowane Alberto i wiadomo, że będą etapy, na których będę musiał dla niego ciężko pracować - mówi Rafał Majka w wywiadzie dla Eurosportu. Aktualny mistrz Polski odniósł się także do słynnej góry Mont Ventoux, która zagości na trasie 12. etapu tegorocznego Tour de France.

- Fajnie byłoby wygrać na Mont Ventoux. Jechałem tam podczas wyścigu Paryż - Nicea, więc wiem, jak ta góra wygląda. Jest na pewno bardzo ciężka. Jeżeli byłbym tam w ucieczce, będę próbował wygrać - skwitował Majka.

Lipiec. Czas pocisnąć „Wielką Pętlą“
[b]II etap.[/b] Drugi dzień to 183 km, które kolarze także pokonają po drogach niespotykanie urokliwej Normandii. Departament Manche to dużo zieleni i wspaniałe opadające ku plażom wzniesienia. Na trasie trzy premie 4 kat. i tuż przed metą na 182 km bonus 3 kat. Dojazd do tego wzniesienia ma 14 proc. i peleton powinien tam troszkę popracować. Dla sprinterów zielony punkt czyli lotna premia na 108 km.

Kanał Eurosport 1 transmitować będzie wszystkie etapy wyścigu z komentarzem Krzysztofa Wyrzykowskiego, Tomasza Jarońskiego i Dariusza Baranowskiego. Międzynarodowymi ekspertami stacji będą trzykrotny zwycięzca Tour de France, Amerykanin Greg LeMond oraz były hiszpański kolarz Juan Antonio Flecha, który w 2003 roku wygrał etap „Wielkiej Pętli”. Już dziś widzowie Eurosportu 1 zobaczą prezentację zespołów (godz. 18.15), a wyścig ruszy w sobotę. Początek transmisji o 12.15. Relacje będzie możną również śledzić w usłudze Eurosport Player.

Oprac. (lada)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.