Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Lista kandydatów na nowych biskupów krakowskich jest już w Watykanie

Czytaj dalej
Fot. Anna Kaczmarz
Grażyna Starzak

Lista kandydatów na nowych biskupów krakowskich jest już w Watykanie

Grażyna Starzak

Już prawie rok wierni archidiecezji krakowskiej czekają na nowego biskupa pomocniczego, który zastąpi bp. Grzegorza Rysia, obecnie metropolitę łódzkiego. Ponieważ nasza archidiecezja jest jedną z większych w kraju, mówi się, że nowych biskupów będzie najprawdopodobniej dwóch.

Kiedy poznamy ich nazwiska? Wtajemniczeni twierdzą, że albo tuż po wakacjach, albo dopiero przed Bożym Narodzeniem. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że do Watykanu trafiła już lista kandydatów przymierzanych do funkcji biskupa pomocniczego w archidiecezji krakowskiej. Sporządziła ją Nuncjatura Apostolska w Polsce, po zasięgnięciu opinii nie tylko duchownych, ale także osób świeckich „cieszących się powszechnym zaufaniem”. - Ostateczny wybór należy i tak do papieża. Może on wskazać któregoś z przedstawionych mu kandydatów lub kogoś całkiem innego, spoza tej listy - mówi nam jeden z duchownych.

Na owej liście podobno jest trzech kandydatów. Ich nazwiska opatrzone są klauzulą „sub secreto pontificio”, czyli „pod sekretem papieskim”. Ale na „giełdzie” przyszłych biskupów pojawiają się wciąż nowe. Ostatnio w Krakowie mówi się, że duże szanse na objęcie tego ważnego, kościelnego urzędu ma ks. prałat Franciszek Ślusarczyk, obecnie rektor i kustosz sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Wśród kandydatów na to samo stanowisko jeszcze niedawno wymieniani byli ks. prof. Tadeusz Panuś, proboszcz parafii św. Anny oraz ks. prof. Jan Machniak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych. Obaj są pracownikami Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Z poważnymi szansami na kościelny awans jest też były prorektor tej uczelni ks. prof. Janusz Mastalski.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski uważa, że biskupami powinni zostawać młodzi ludzie, „tuż po czterdziestce, najlepiej proboszczowie”.

Czytaj więcej:

 • Lista nazwisk duchownych, których wymienia się jako kandydatów na nowych biskupów pomocniczych w Krakowie, jest coraz dłuższa
 • Co o tej sprawie myśli Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski?
Pozostało jeszcze 67% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grażyna Starzak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.