Listy do redakcji i odpowiedzi na pytania

Czytaj dalej
Józefa Piotrowska-Strigl

Listy do redakcji i odpowiedzi na pytania

Józefa Piotrowska-Strigl

Masz pytanie, napisz: al. Pokoju 3, 31-548 Kraków lub zadzwoń pod nr 12 6 888 300 albo wyślij e-mail na 60plus.tygodnik@polskapress.pl. W indywidualnych sprawach emerytalno-rentowych należy kontaktować się z najbliższym oddziałem ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej - 22 560 16 00.

Zimne napoje dla pracujących w upale

Marek B. z Krakowa: Czy każdy pracodawca w upalne dni, niezależnie od liczby pracowników, powinien zapewnić zimne napoje?

Tak. Obowiązek zapewnienia zimnych napojów w upalne dni dotyczy zarówno pracodawców z małych jak i dużych firm. Pracującym na otwartej przestrzeni, gdy temperatura powietrza przekracza 25 stopni, należy zagwarantować chłodzące napoje. Jeżeli wykonują swoje zadania w pomieszczeniach zamkniętych, wówczas chłodne napoje przysługują im, gdy temperatura przekroczy 28 stopni. Stanowiska pracy, których dotyczy ten obowiązek i zasady wydawania napojów ustala pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli taka w firmie nie działa, zasady ustalane są po uzyskaniu opinii przedstawicieli pracowników. Żaden pracodawca nie może zwolnić się z tego obowiązku wypłacając zatrudnionym z tego tytułu ekwiwalent pieniężny.

Świadczenia alimentacyjne bez zmian

Sylwia z Olkusza: Czy składając w sierpniu wniosek o świadczenia rodzinne można liczyć na wyższą kwotę z Funduszu Alimentacyjnego?

Nie. Kwota świadczenia przysługującego z Funduszu Alimentacyjnego nie ulega zmianie i wynosi nadal nie więcej niż 500 zł.

Pies niepełnosprawnych bez podatku

Alina B. z Krakowa: Podarowano mi psa. Jestem osobą z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Ile muszę zapłacić podatku od psa?

Nic. Opłaty od posiadania jednego psa nie pobiera się od osoby mającej znaczny stopień niepełnosprawności.

Zakończenie płacenia składki na FP

Wanda z Krynicy: Prowadzę samodzielnie działalność gospodarczą. Z tego tytułu odprowadzam do ZUS składkę na Fundusz Pracy. 10 września ukończę 55 lat. Od kiedy mogę zaprzestać jej opłacania?

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność jest zwolniona z obowiązku opłacania za siebie składki na Fundusz Pracy po ukończeniu: 55 lat - kobieta i 60 lat - mężczyzna. Jeżeli, jak w tym przypadku, przedsiębiorca osiągnie ten wiek w trakcie miesiąca kalendarzowego, to zwolnienie z obowiązku opłacania składki przysługuje mu od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ukończył odpowiedni wiek.

Różne pieniądze za czas choroby

Tadeusz J. z Olkusza: Czy za każdą nieobecność w pracy z powodu choroby należy się taki sam zasiłek?

Nie. Przez pierwsze 33 dni choroby należy się od pracodawcy wynagrodzenie w wysokości 80 proc. pensji, a jeśli choroba się przedłuża, wówczas nie wynagrodzenie, a już zasiłek chorobowy wypłaca ZUS. Za okres leczenia w szpitalu zasiłek jest niższy i wynosi 70 proc. Tym, którzy zapadli na chorobę zawodową, albo mieli wypadek przy pracy, a także kobietom w ciąży, zasiłek wypłacany jest w 100 proc.

Zasiłek pogrzebowy wypłaca ZUS

Emilia R. z Krakowa: Zmarł mój mąż, który po przejściu na emeryturę przez ostatnie 5 lat przed śmiercią pracował na etacie. Czy wobec tego zasiłek pogrzebowy przysługuje mi od ZUS i pracodawcy?

Nie. Zasiłek pogrzebowy przysługuje tylko z jednego tytułu. Jeżeli osoba zmarła była uprawniona do emerytury lub renty, to świadczenie wypłaca ZUS. Obecnie jest to 4 tys. zł. Nie ma znaczenia czy emeryt lub rencista w chwili śmierci był pracownikiem etatowym lub zatrudnionym na innych zasadach.

Józefa Piotrowska-Strigl

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.