Hanka Sowińska

Listy ojca i syna. Z obozu w Bydgoszczy i w Kozielsku

Tadeusz Raczkowski (1886-1939) był w Bydgoszczy dyrektorem Szkoły Rolniczej przy ul. Nowodworskiej 11 Fot. http://www.cantoria.home.pl Tadeusz Raczkowski (1886-1939) był w Bydgoszczy dyrektorem Szkoły Rolniczej przy ul. Nowodworskiej 11
Hanka Sowińska

Rodzina Raczkowskich padła ofiarą dwóch zbrodniczych systemów. Tadeusza zabili Niemcy, jego syna Janusza - sowieci. Ich listy pisane z obozów wzbogacą zasób Archiwum Państwowego w Bydgoszczy.

- Ta dokumentacja ma olbrzymie znaczenie, także dlatego, że dotyczy bydgoszczan. Takich materiałów jest niewiele. Dotąd nie mieliśmy żadnej korespondencji z obozu w Kozielsku, ani z obozu na ul. Artyleryjskiej - mówi Eugeniusz Borodij, dyrektor bydgoskiego archiwum.

Pięć kartek zapisanych ładnym charakterem pisma. Teksty, choć kreślone ołówkiem, mimo upływu prawie 80 lat są czytelne. W nich ogromna wiara - bo nadawcy trzech grypsów i dwóch listów żyją i mają wielką nadzieję, że z ich bliskimi nic złego się nie dzieje.

O czym Tadeusz Raczkowski pisał w grypsach? Przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

    już od
    18,45
    /5 dni
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.