Przemysław Osuchowski

Listy z Ameryki. Bajkowe bajki początki

Listy z Ameryki. Bajkowe bajki początki
Przemysław Osuchowski

Jako europocentryści nie mamy wątpliwości - Ameryka swój początek bierze od europejskiego osadnictwa. Podążanie śladami amerykańskich mitów musiało mnie więc skierować do Plymouth w stanie Massachusetts. Wiosną to nawet sympatyczna wycieczka. Od oceanu wieje ożywczo, turystów jeszcze niewielu. A dla tych, których historyczne konteksty ani ziębią, ani grzeją, są inne niebagatelne atrakcje, zaczyna się bowiem sezon na homary. Najsmaczniejsze będą dopiero w lipcu, ale kto by tam tyle czekał. Najlepsze homary są dalej na północ, w Nowej Szkocji, ale to dla mnie dzisiaj za daleko. Więc jadę do Plymouth.

Homar - tu zwą go lobsterem - kosztuje u pana rybaka 8 dolców za sztukę. Waży prawie kilo. Wystarczy go wrzucić na 10 minut do osolonej wody. Nabierze cudnej czerwonej barwy. Mięso skorupiaka polane roztopionym masłem czosnkowym, skropione cytryną, jak dla mnie, nie potrzebuje do szczęścia nic więcej. No może prócz kieliszka chardonnay lub chablis.

Homar zyskał uznanie koneserów dopiero w XIX wieku. Nic dziwnego więc, że pierwsi osadnicy w Ameryce Północnej przymierali głodem, gardząc homarami i jadalnymi muszlami (Indianie byli innego zdania). Mało tego, protestanccy pastorzy w niecodziennym kształcie homarów dopatrywali się diabelskiego udziału.

Plymouth to sympatyczna mieścina. Większość uroczych, malowanych na biało, drewnianych domków w pobliżu oceanu to luksusowe pensjonaty i skromniejsze B&B. O tej porze roku przyjeżdżają tu emeryci. Jest sennie, monochromatycznie, bo pączki na drzewach dopiero budzą się do życia. Przy skromnej miejskiej promenadzie nad Zatoką Dorszową pod dumną kolumnadą spoczywa najważniejszy głaz Stanów.

W kamieniu wykuto cztery cyfry, 1620. Symbol początku. Ku pamięci pierwszych osadników, 102 osób, które przypłynęły tu z Anglii 21 listopada 1620 r. Do dziś wiekszość Amerykanów wierzy, iż amerykańska arystokracja (cokolwiek miałoby to znaczyć) to potomkowie tych właśnie pasażerów statku „Mayflower”. 102 angielskich purytanów uciekających za ocean przed prześladowaniami religijnymi. Oczywistość tych informacji potwierdza minimuzeum w Plymouth. A magnesy na lodówkę i inne „pamiątki” legitymizują legendę.

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

    już od
    18,45
    /5 dni
Przemysław Osuchowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.