Przemysław Osuchowski

Listy z Ameryki. Narodziny amerykańskich mitów

Listy z Ameryki. Narodziny amerykańskich mitów Fot. Wojciech Matusik
Przemysław Osuchowski

Ameryka dla wielu Polaków jest mitem, ziemią obiecaną. Dla Amerykanów zresztą też. Amerykanie w swoje mity chcą wierzyć. I nieprzerwanie je budują. Tam, gdzie warto, i tam, gdzie powodów do mitologizacji jest niewiele. Osobiście śladami amerykańskich legend podążać uwielbiam. Czasem, by się pośmiać, czasem, by zapłakać.

Do Halifax - stolicy kanadyjskiej prowincji Nowa Szkocja - pojechałem, by przyjrzeć się m.in. Muzeum Emigracji w dawnym porcie, do którego przybywały statki z imigrantami. Miejsce to równie symboliczne jak Wyspa Ellisa w Nowym Jorku. Ellis Island jest bowiem miejscem wstydu amerykańskiej demokracji. Przynajmniej tak skonstruowano ekspozycję w miejscu, gdzie miliony zaczęły swój amerykański sen, a dziesiątki tysięcy przeżyły tragedię odrzucenia. Wiedziałem tymczasem, że muzeum w Halifax traktuje selekcję przybyszów i kandydatów na Kanadyjczyków nieco radośniej. Choć to akurat temat na zupełnie inną opowieść...

Pasażerskie parowce zmierzające do amerykańskich i kanadyjskich portów to jeden z podstawowych mitów założycielskich Ameryki. Europejczycy, a po części cały pozostały świat, szukając raju, płynęli do Ameryki. Z Polski pod zaborami, a potem niepodległej także. I w Halifax - podobnie jak na Ellis Island - jest sporo polskich śladów.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,00 zł miesięcznie.

Przemysław Osuchowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

cena obniżona -50%

Dostęp do gazety online na 30 dni za połowę ceny

12,00 24,00

Czytaj aktualną gazetę w formacie PDF bez wychodzenia z domu. Pobierz ją i podziel się z bliskimi. Bądźcie na bieżąco z informacjami!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.