Luboń stawia na drogi i kulturę. 10 mln w budżecie

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Mikołaj Woźniak

Luboń stawia na drogi i kulturę. 10 mln w budżecie

Mikołaj Woźniak

W 2017 roku środki, które gmina przeznaczy na inwestycje mogą być rekordowe.

Jeśli gmina Luboń otrzyma od państwa i Unii Europejskiej wszystkie dotacje, o które będzie się starała (jest na to bardzo duża szansa), to przyszłoroczny budżet będzie naprawdę rekordowy. Na inwestycje będzie można przeznaczyć około 20 milionów złotych. Większość z nich jest już dokładnie zaplanowana.

– Przyszłoroczny budżet udało nam się uchwalić bardzo szybko i sprawnie. Współpraca z mieszkańcami i radnymi stała na wysokim poziomie i jesteśmy z niej zadowoleni – cieszy się Michał Popławski, zastępca burmistrza Lubonia. Przypomina, że ubiegłoroczna sesja budżetowa zakończyła się po północy.

Jakie są główne założenia przyszłorocznego budżetu Lubonia? Poprawa infrastruktury drogowej i dbanie o kulturę. W tej drugiej dziedzinie największe środki zostaną przeznaczone na renowację Domu Włodarza.

– Drogi są ważne, ale nie tylko nimi człowiek żyje. Mieszkańcy muszą mieć miejsce, w którym będą mogli się spotkać i spędzać czas – zauważa Popławski. I dodaje, że w tym roku inwestycje zostały zaplanowane tak, by każdy z mieszkańców choć trochę odczuł je w swoim okręgu.

Drogi to podstawa
Większość przyszłorocznego budżetu inwestycyjnego pochłoną wydatki na budowę dróg, chodników i kanalizacji deszczowej.
– Największa inwestycja to budowa alei Jana Pawła II. Pochłonie ona 4 miliony złotych, ale połowa z tego ma pochodzić z dotacji – tłumaczy Michał Popławski.

Pozostałe inwestycje to rozpoczęcie budowy ulicy Dojazdowej i fragmentu ul. Rydla. To ma ulepszyć komunikację wokół SP nr 4. Wykonany zostanie także dojazd do ROD Bratek.

Poza tym z w 2016 roku miała się rozpocząć przebudowa ulicy Żabikowskiej, ale w związku z opóźnieniami ze strony Aquanetu przesunięto ją na kolejny rok. W marcu ruszy przetarg na jej wykonanie.

Dom Włodarza z historią
Spośród inwestycji w kulturę najciekawiej zapowiada się odbudowa i rewitalizacja Domu Włodarza, czyli zabytku po działalności hrabiego Augusta Cieszkowskiego.

– Z tym budynkiem wiąże się bardzo ciekawa historia. Hrabia działał tam w latach 1870–76. Nie wszyscy wiedzą, że powstała tam pierwsza szkoła, na której działalność zezwolono w zaborze pruskim – wyjaśnia zastępca burmistrza.
Była to Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny w Żabikowie.

– Dom Włodarza, to bardzo ciekawe miejsce z punktu widzenia historycznego. W Luboniu niewiele mamy zabytków, więc przykładamy ogromną uwagę do tego, by dbać o te obiekty, które się u nas znajdują. To nasze dziedzictwo kulturowe – przekonuje Popławski.

Tegoroczny budżet Lubonia i tak jest wyższy, niż ten obowiązujący w tym roku. W mijającym roku na inwestycje można było przeznaczyć 8 milionów złotych.

Mikołaj Woźniak

Najchętniej piszę o polityce. Na bieżąco monitoruję pracę posłów i senatorów z Wielkopolski, a także projekty ustaw, które trafiają do Sejmu. Piszę także teksty interwencyjne, lubię opisywać ludzkie historie. Trzymam rękę na pulsie i poszukuję tematów z różnych dziedzin. To moja druga przygoda w "Głosie", po trzyletniej przerwie. Za pierwszym razem trafiłem tu na staż zaraz po maturze i zostałem na ponad pięć lat. Prywatnie jestem fanem komiksów i piłki nożnej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.