Lubuskie Wawrzyny przyznane. Laureaci nie kryli radości

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Lubuskie Wawrzyny przyznane. Laureaci nie kryli radości

Leszek Kalinowski

W czwartek, 25 lutego w Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze wręczono nagrody - Lubuskie Wawrzyny 2015 w kategoriach: literatura, nauka i dziennikarstwo.

W kategorii literackiej zwyciężyła Beata Patrycja Klary za poetyckie „Obiekty totemiczne”. W kategorii naukowej decyzją jury wygrał Edward Rymar - za dzieło „Historia polityczna i społeczna Nowej Marchii w średniowieczu (do roku 1535)”. Nagrodę dziennikarską otrzymał Michał Szczęch za reportaże: „Blood and Honour Mury Polskie”, „Ćwierć miliona ruskich”, „Niemiecki las żywi nas. Grzyb to pieniądz”, „Wszyscy jesteśmy winni”.

- Nawet nie macie państwo pojęcia, jak się cieszę. Bo to drugi Wawrzyn, który zdobyłam. I on udowadnia, że to, co robię, ma sens. Proszę, żebyście czytali moje książki, bo one żyją tak długo, jak ludzie je czytają - powiedziała ze sceny laureatka nagrody literackiej. Chwilę później, już w rozmowie z „GL”, dodała: - Podejrzewałam, że książka ma szansę na nagrodę, bo taka mięsista poezja się podoba. Jest podzielona na trzy części. W pierwszej zawarłam wiersze miłosne. Druga nawiązuje do tragedii w Ruandzie, a trzecia - do poezji Hasiora. Podchodzę do pracy profesjonalnie. Nie jest łatwa. Pisząc książkę nigdy nie wiadomo, czy się spodoba.

Beata Patrycja Klary: Proszę, żebyście czytali moje książki, bo one żyją tak długo, jak ludzie je czytają

Następnie wręczono nagrodę naukową. - Jestem tu po raz drugi, tym razem w charakterze osoby, która dostała Wawrzyn. To dzieło jest wynikiem ponad 40-letniej pracy. A mówię to po to, żeby nie powstało wrażenie, że jestem tak płodny, iż w ciągu kilku miesięcy byłem w stanie je stworzyć - powiedział zgromadzonym Edward Rymar.
W chwili zamykania gazety nie wręczono jeszcze nagrody dziennikarskiej.
Organizatorami konkursu są biblioteki wojewódzkie w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze, a partnerami lubuskie uczelnie, związki i stowarzyszenia. Patronat medialny sprawuje „GL”.

Edward Rymar: Nagrodzone przez jurorów dzieło jest wynikiem mojej ponad 40-letniej pracy

W tym roku na konkurs wpłynęło bardzo dużo zgłoszeń: Lubuski Wawrzyn Literacki – 35 książek, Lubuski Wawrzyn Naukowy – 20 publikacji, Lubuski Wawrzyn Dziennikarski – 14 autorów przedstawiło 56 prac. Zanim rywalizację rozstrzygnięto, kapituła Wawrzynu Literackiego postanowiła przyznać nominacje i wyróżnienia również dla następujących pozycji: Karol Graczyk - „Przełomy” (poezja); Krzysztof Koziołek - „Furia rodzi się w Sławie” (powieść); Dana Newelska - „Paracynamon” (powieść); Renata Paliga „Osłuchiwania” (poezja); Zygmunt Marek Piechocki „Ad libitum” (poezje); Ireneusz Krzysztof Szmidt „Odpowiedź na pytanie Hamleta” (poezja); Mirosława Szott „Anna” (proza poetycka); Mieczysław Jan Warszawski- „Nic ponad” (poezja).

Do Wawrzynu Naukowego nominowani byli: ks. Dariusz Gronowski „Bp Wilhelm Pluta. Biografia”); Jolanta Skierska „Ludność Zielonej Góry w latach 1652-1766 w świetle ksiąg metrykalnych”; Marceli Tureczek „ Studium z dziejów ludwisarstwa na pograniczu śląsko-brandenbursko-pomorskim w XIII-XVIII w”.

Do Wawrzynu Dziennikarskiego nominowano także: Karolinę Kamińską za reportaże radiowe („Życiowe Kilimandżaro”, „Leopardy ryknęły na poligonie”, „Tradycje Czarnej Dywizji” oraz za publikacje prasowe: Dariusza Chajewskiego („Gdy widzę w lusterku... ”, „Wigilia może być jednak bez barszczu i kolęd przy wieczerzy”, „Wywiesiłem w Nowej Soli pierwszą flagę”.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.