Mądre, silne, wyjątkowe. Polka potrafi

Czytaj dalej
Fot. polona
Jolanta Tęcza-Ćwierz

Mądre, silne, wyjątkowe. Polka potrafi

Jolanta Tęcza-Ćwierz

Rozmowa z Joanną Puchalską, która w swojej najnowszej książce „Polki, które zmieniły wizerunek kobiety” zebrała życiorysy dziesięciu wyjątkowych pań.

Co historia sukcesu, to mężczyźni. Pani udowadnia, że kobiety też potrafią…

Mężczyźni byli zajęci walkami, powstaniami, wojnami, a kobiety musiały podołać codziennym obowiązkom. W Polsce zawsze stawiano za wzór kobiecości nie salonowe damy, ale matki, żony, nauczycielki, działaczki niepodległościowe i społeczne. Poza tym to na kobietach spoczywała misja przekazywania narodowej tożsamości następnym pokoleniom. Warto zatem przywracać pamięć tym, które walcząc w drugim szeregu, wykazały się czymś ważnym.

Mimo że to mężczyźni wiedli prym na wojnach, w nauce czy sztuce, pani bohaterki przeczą stereotypom mówiącym, że rolą niewiasty jest siedzenie w zaciszu czterech ścian i troska o ciepło domowego ogniska.

A przy tym one nie łamią konwenansów. Nie domagając się równouprawnienia czy zapewnienia przywilejów, śmiało sięgają po swoje. Weźmy przykład Elżbiety Sieniawskiej. Wielka dama, arystokratka, niewyobrażalnie bogata. Gdyby zatrzymała się tylko na tym, co zostało jej dane z racji urodzenia, wówczas spędziłaby życie na królewskim dworze, na zabawach, polowaniach i grze w karty, które bardzo lubiła. A ona dobrze wykorzystała swoją fortunę i niezależność finansową. Samodzielnie zarządzała kilkoma majątkami, nie oddała ich pod zarząd męża. A zarządzała w sposób perfekcyjny i nowoczesny. To były znakomicie działające przedsiębiorstwa, produkujące różne dobra i towary i przynoszące ogromny dochód. Sieniawska była też mecenasem kultury. Finansowała działalność malarzy, rzeźbiarzy, złotników, jej także zawdzięczamy wiele inwestycji architektonicznych, jak kościoły czy pałace. Uczestniczyła również w wielkiej polityce międzynarodowej, wykorzystując informacje od opłacanych przez siebie międzynarodowych szpiegów, finansowała powstanie antyhabsburskie na Węgrzech, miała wysoko urodzonych kochanków i rozległe kontakty. To imponujące, bo mówimy o drugiej połowie XVII wieku, kiedy teoretycznie kobieta prawnie i obyczajowo podporządkowana była mężczyźnie.

W dalszej części dowiesz się:

 • według jakiego klucza autorka wybierała bohaterki książki
 • kim była Joanna Żubrowa i dlaczego nosi przydpmek "Zagłoba w spódnicy"
 • dlaczego Wanda Boniszewska modliła się o zbawienie Stalina i Hitlera
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 18,45 zł co 5 dni.

  już od
  18,45
  /5 dni
Jolanta Tęcza-Ćwierz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.