Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Cezary Kaźmierczak: „Piątka Morawieckiego” to powinien być tylko początek zmian

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Dorota Kowalska

Cezary Kaźmierczak: „Piątka Morawieckiego” to powinien być tylko początek zmian

Dorota Kowalska

Jeżeli za tym nie pójdą kolejne kroki i nastąpi upojenie się tym rozwiązaniem, to mocno na tym przegramy. Bo trzeba poczynić kolejne kroki - mówi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPiP.

Oglądał pan ostatnią konwencje Prawa i Sprawiedliwości?
Nie, ale wiem, o czym tam mówiono.

Więc skupmy się na obietnicach złożonych przez premiera Mateusza Morawieckiego. Jak pan je ocenia?
Generalnie pozytywnie, oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. Zobaczymy, jak będzie wyglądała realizacja tych obietnic. Konkretne propozycje, które złożył pan premier, czyli obniżenia podatku CIT...

Właśnie, omówmy je po kolei. Obniżenie podatku CIT z 15 do 9 procent - podobno na tej obniżce skorzysta niewielu przedsiębiorców, czytałam o 200 tysiącach osób.
To jednak spora grupa. W Polsce działalność gospodarcza małych i średnich firm jest głównie prowadzona w formie wpisu do ewidencji, tzw. działalności gospodarczej. Spółki, to raczej większe przedsięwzięcia. Natomiast w Polsce istnieje dramatyczna przepaść pomiędzy reżimem prawnym dla działalności gospodarczej, który jest do zniesienia, a spółkami prawa handlowego. Stąd powstała dość dziwna sytuacja, bo wiele przedsięwzięć jest prowadzonych w formie działalności gospodarczej, takiej jednoosobowej. W Polsce rekordzista zatrudnia chyba 3 tysiące ludzi w ten sposób.

To tak da?!
Da się. Ludzie nie chcą poddawać się reżimowi kodeksu spółek handlowych.

Dlaczego?
Bo kodeks spółek handlowych został generalnie napisany tak, jakby w Polsce było pół miliona Orlenów. I tu jest problem. Normalny porządek rzeczy powinien wyglądać tak, że działalność służąca utrzymaniu się, czy utrzymaniu własnej rodziny jest prowadzona w formie wpisu do ewidencji, tak powinny funkcjonować małe firmy, mikro firmy do dziewięciu zatrudnionych. Chociaż oczywiście nie regulowałbym tego ustawowo, ale wprowadził takie zasady. Z kolei działalność służąca pomnażaniu majątku i zysków kapitałowych powinna być prowadzona w formie spółek z o.o. Jednak reżim prawny jest tak różny i biurokratyczny, że każdy, jak tylko może ucieka od spółek handlowych. Na pewno rozwiązaniem, gdyby chcieć to zrobić w jakiś sensowniejszy sposób, byłoby skorzystanie chociażby z doświadczeń amerykańskim, gdzie są dwa rodzaje spółek - spółki typu S i spółki typu C, czyli małe i duże. Te małe są prowadzone według bardzo prostej reguły. Więc wydaje mi się, że, aby ta propozycja była pełna, należałoby zmienić kodeks handlowy i wprowadzić reżim prawny, bardzo ograniczony do spółek z o.o. A wracając do głównego tematu rozmowy, pytanie jest takie: dobra propozycja w stosunku do czego? Jeśli w porównaniu do stanu obecnego, to ta regulacja jest dobra. Nie jest to niebo, ale zdecydowanie lepsze rozwiązanie od tego, co mamy dzisiaj. Więc dobrze tę propozycje oceniamy.

Kolejna sprawa - niższy ZUS dla najmniej zarabiających przedsiębiorców. Tylko właśnie, pan premier mówi o tych, którzy zarabiają dwu i pół krotność minimalnego wynagrodzenie. O jakich kwotach właściwie mówimy?
Mówimy o 5 tysiącach złotych, dokładnie chyba 5300 złotych.

Generalnie propozycje premiera Morawieckiego oceniam pozytywnie, oczywiście, diabeł tkwi w szczegółach

Czyli jeśli obywatel prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zarabia poniżej 5300 złotych brutto, to będzie płacił mniejszy ZUS, tak?

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

    już od
    12,30
    /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Dorota Kowalska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.