Bogumił Storch

Mają superradnego. Przy „remisie” jego głos liczy się jak dwa

Burmistrz Mateusz Klinowski i jego zwolennicy mają przewagą w radzie, bo głos przewodniczącego Roberta Malika (w środku) liczy się podwójnie Fot. Bogumił Storch Burmistrz Mateusz Klinowski i jego zwolennicy mają przewagą w radzie, bo głos przewodniczącego Roberta Malika (w środku) liczy się podwójnie
Bogumił Storch

W Wadowicach wymyślili, jak uniknąć remisu w głosowaniach rady miejskiej. W takich przypadkach decydujący, dodatkowy głos dostanie jej szef. Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, jest mocno zdziwiony kreatywnością radnych. Przekonuje, że to niezgodne z prawem i zapowiada, że przyjrzy się tej sprawie.

Radni z Wadowic postanowili sporne sytuacje rozstrzygać tak, jak robiono to do końca lat 60. ub. wieku na piłkarskich boiskach. Wtedy w przypadku remisu sędzia rzucał monetą i wyłaniał zwycięzcę.

Głosowania w wadowickiej radzie miejskiej teraz trochę tę sytuację przypominają. Tylko że zamiast monety, która każdej z drużyn w losowaniu dawała 50 proc. szans, o ważnych dla gminy sprawach decyduje tylko jednoosobowo przewodniczący gremium Robert Malik, zaufany radny burmistrza Mateusza Klinowskiego. Tłumaczy, że pozwalają mu na to specjalne uprawnienia, które koledzy z rady zatwierdzili w głosowaniu rok temu.

- Nigdy z czymś takim się w samorządach nie spotkałem i nie ma to wiele wspólnego z demokracją - komentuje Kazimierz Barczyk (PO), wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, doświadczony prawnik, sędzia i adwokat, sekretarz stanu w rządzie Jerzgo Buzka.

Usprawnili pracę?

W radzie miejskiej Wadowic zasiada obecnie prawie tyle samo zwolenników (11), co przeciwników (10) urzędującego burmistrza i jego pomysłów. Czasem jakiś radny się wyłamie z klubu i zagłosuje po swojemu, czasem ktoś nie przyjdzie na sesje i nigdy nie wiadomo czy dany projekt będzie uchwalony czy wyląduje w koszu.

Czytaj więcej:

 • jakie skutki dla podejmowania decyzji ma kontrowersyjny sposób głosowania?
 • jak przebiegają głosowania według nowej formuły?
Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bogumił Storch

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.