Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Majchrowski: Nie mogę kupować terenów pod zieleń tylko dlatego, że ktoś je wskaże

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Grzegorz Skowron

Majchrowski: Nie mogę kupować terenów pod zieleń tylko dlatego, że ktoś je wskaże

Grzegorz Skowron

W ramach cyklu wywiadów z głównymi kandydatami na prezydenta Krakowa dziś rozmowa z prezydentem Jackiem Majchrowskim. Na stronie internetowej dziennikpolski24.pl dostępne są wcześniejsze wywiady z Małgorzatą Wassermann i Łukaszem Gibałą.

Dlaczego znowu kandyduje Pan na prezydenta Krakowa?

Wszyscy zadają mi takie pytanie. A ja zapytam - dlaczego miałbym nie kandydować?

Bo co z Pana za prezydent, jeśli zarabia Pan więcej poza urzędem niż jako prezydent. Tylko w Krakowskiej Akademii dostaje Pan tyle, co na stanowisku prezydenta. Pracuje Pan w trzech miejscach…

W dwóch. Na Uniwersytecie Jagiellońskim już nie pracuję.

Jak się pracuje w dwóch miejscach na pełnych obrotach, to w którymś zawsze tego czasu braknie i trudno jest o wywiązywanie się ze wszystkich obowiązków.

Najpierw odpowiem cytatem z klasyka - do polityki nie idzie się dla pieniędzy. Wiele osób wyobraża sobie, że na uczelni pracuje się 8 godzin, a potem kolejne 8 godzin w magistracie. To tak nie wygląda. Są wykłady i praca naukowa. W wolnych chwilach, bądź w weekendy, jeżeli mam wolne, także pisuję artykuły naukowe. Co roku mam dwie, trzy, w porywach cztery takie publikacje. To więcej niż niektórzy pracujący tylko na uczelni.

Właśnie o to chodzi. Jak pogodzić pracę prezydenta z wykładami dla studentów i działalnością naukową? Trudno mi uwierzyć, że to możliwe bez uszczerbku dla każdego z tych zajęć.

Wykład to półtorej godziny tygodniowo - od 8 do 9.30. Z tym, że w tym roku akademickim wykłady będę prowadził dopiero w drugim semestrze. Czy wygospodarowanie półtorej godziny w tygodniu to dużo? A powiem, że przychodzę do magistratu wcześnie rano i dopiero stąd jadę na wykład, a potem jestem w urzędzie lub uczestniczę w oficjalnych wydarzeniach do godziny 20, 21. Da się to wszystko pogodzić.

Ale Pan już chyba nie chce być prezydentem. Długo się Pan wahał, zmieniał zdanie na temat kandydowania i wygląda na to, że bardziej robi to Pan dla swoich współpracowników.

Gdybym nie chciał, tobym nie kandydował. To jasne. Mam takie odczucie, że wrażenie mojego zniechęcenia chciała wytworzyć grupka dziennikarzy regularnie pisząca, że mam już dość i chcę odejść. Nie wiem, skąd to wzięli, sami to wymyślili czy ktoś im tak donosił. Jeżeli ktoś chce się dowiedzieć coś o moich działaniach, to powinien się zwrócić do mnie.

Wróćmy do dnia, kiedy ogłosił Pan oficjalnie, że wystartuje w wyborach. Było przygotowane przemówienie, że się Pan wstrzymuje z decyzją o kandydowaniu…

Rzeczywiście, brałem pod uwagę takie rozwiązanie. Ale o moim kandydowaniu na prezydenta przesądziło to, że było już dwoje kandydatów, którzy - z różnych przyczyn - nie nadają się na to stanowisko. Szkoda mi było zostawić Kraków w ich rękach.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • dlaczego Jacek Majchrowski boi się PiS-u?
 • jak urzędujący prezydent Krakowa odpowiada na zarzuty dotyczące znanych z mediów afer? 
 • co Jacek Majchrowski mówi o swojej obietnicy "zielonego Krakowa" z poprzedniej kampanii?
Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 12,30 zł co 5 dni.

  już od
  12,30
  /5 dni
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grzegorz Skowron

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gazetakrakowska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.